پروتز اندام تحتانی  (پای مصنوعی)

مرکز تخصصی ونک ، آماده طراحی و ساخت انواع پاي مصنوعي براي سطوح مختلف قطع عضو با استفاده از جديدترين قطعات و تکنولوژي هاي روز می باشد . کارشناسان ما بسته به نيازهای شما و دستور پزشکتان  از مفاصل پیشرفته هيدورليکي ، پنوماتیکی و یا  الکترونيکي  برای مفاصل ران و زانو ، و از بهترين و مناسب ترين انواع پنجه های پا اعم از پنجه های کربنی ، داینامیک متحرک يا ثابت براي قسمت پنجه پا استفاده خواهند کرد . سیستم های مدرن  واسط جهت  تماس استامپ (ناحيه قطع شده) با پاي مصنوعي اعم از انواع لاينر سيليکوني و ژلي و یا سیستم های قدیمی تر نظیر سافت سوکت های فومی در دسترس شما خواهد بود . حتی اگر سطح قطع عضو در ناحيه مچ به پايين باشد ، کارشناسان ما براي بازسازي بخش از دست رفته پا ، از مواد سيليکوني، فومي يا چرمي برای شما پروتزهاي زيبايي يا انواع فیلرهای داخل کفشی طراحی خواهند کرد .پروتز برای قطع از ناحیه مچ پا به پایین


در این سطح از  قطع  ممکن است  استخوان پاشنه وجود داشته باشد و یا برداشته شده باشد. قطع عضو سایم رایج ترین نوع قطع عضو در این سطح است که در آن  استخوان پاشنه به همراه پد پاشنه به انتهای استخوان تیبیا یا درشت نی جوش داده می شود. این حالت سبب می شود تا فرد بتواند در منزل بدون پوشیدن پروتز نیز راه رود.
ساخت پروتز برای این سطح معمولا به علت حجیم بودن ناحیه مچ و نیز حداقل اختلاف طول با سمت سالم بسیار حساس و نیازمند دقت بالاست که این عمده ترین معضل ساخت پروتز در این سطح می باشد.  کارشناسان ما برای این معضل تدبیری در نظر گرفته اند ؛ ما برای شما در این سطح پروتزی خواهیم ساخت که برای راحتی پوشیدن و در آوردن در سمت داخل یا خلف دریچه  خواهد داشت . در روشی دیگر میتوان سوکت را با استفاده از تکنیک خاصی استوانه ای طراحی کرد که در این حالت پوشیدن و در آوردن پروتز راحت تر بوده اما کل پروتز با توجه به قطر زیاد در ناحیه مچ قدری حجیم تر از نوع دریچه دار می باشد .  ما از پنجه های رایج مورد استفاده در ساخت پروتزهای مچ پا ، که پنجه پیریگف و سایم می باشند و  در مواردی که اختلاف طول دو پا بیش از 7 - 8 سانتیمتر باشد از پنجه ساچ استفاده خواهیم کرد.
در مواردی که قطع عضو در ناحیه کف پا باشد و مفصل مچ پا وجود داشته باشد از پروتزهای سیلیکونی به صورت اکسترنال برای پر کردن بخش های ازدست رفته استفاده می شود که ظاهری طبیعی خواهد داشت .
در این روش از پای شما قالبگیری می شود و کارشناسان ما مطابق با پای سالمتان ، بخش های از دست رفته مانند انگشتان را بازسازی و با سمت سالم شبیه سازی میکنند  و در نهایت با استفاده از سیلیکون و رنگ مخصوص ، پروتز را مشابه رنگ پوست سمت سالم رنگ میکنند .

 پای مصنوعی برای قطع زیر زانو

قطع زیر زانو شایع ترین سطح قطع عضو است و ممکن است به علل مختلف نظیر تروما ، اختلالات عروقی ، تومور و ... اتقاق بیافتد . در این حالت به علت اینکه قطع از ناحیه زیر مفصل زانو است تنها بخش های تحتانی شامل مچ و پا و بخشی از ساق پا ست که در ساخت این نوع پروتز باید بازسانی شود . براساس سطح عملکرد شما و انتظاراتتان از پروتزی که دریافت خواهید کرد سیستم های مختلفی از نظر ساخت ، تعلیق ، نوع قطعات و انواع پنجه قابل ساخت خواهد بود که شما طی یک جلسه مشاوره با کارشناسان ما ، این امکان را به ما می دهید که از نیازهای شما آگاه شویم و بهترین گزینه را براساس نیازتان به شما پیشنهاد دهیم .
بخشی که در تماس با پوست قسمت قطع شده پاست ممکن است از جنس فوم ضد حساسیت ، ژل پلی یورتان  یا سیلیکون باشد که سبب راحتی شما می شود . قطعات مختلف اتصال سوکت از موادی نظیر تیتانیوم ، فولاد فورچ و آلومینیوم موجود است که هرکدام شرایط خاصی را پوشش میدهند . در ناحیه مچ و پنجه نیز از انواع مختلف پنجه نظیر پنجه ساچ ، پنجه متحرک تک محوره ، پنجه متحرک چند محوره ، پنجه های داینامیک و پنجه های پیشرفته کربنی  برای شما استفاده خواهد شد که هریک دارای خصوصیات مختلف می باشند .

  

پای مصنوعی برای قطع بالای زانو


در قطع از مفصل زانو به علت اینکه مفصل زانو کارآیی و عملکرد لازم را ندارد لازم است تا از مفصل زانوی مصنوعی برای جبران حرکت مفصل زانو استفاده شود که در اینصورت مفاصل خاصی مانند مفصل چهار محوره وجود دارند.
در قطع از ناحیه بالای زانو به علت اینکه مفصل ران حرکت دارد تنها کافی است برای جبران نبود مفصل زانو از مفصل زانوی مصنوعی مناسب برای حرکت زانو استفاده شود. در حال حاضر پیشرفت های زیادی در خصوص ساخت مفصل زانو شده است به طوری که انواع مفاصل هیدرولیک و مفاصل هوشمند الکترونیکی در دسترس است که به خوبی از سرعت و حرکت مفصل سمت مقابل (سالم) تقلید می کنند.
در بسیاری موارد حرکت تقلید شده آنقدر نزدیک به مفصل زانوی طبیعی است که در صورتی که فرد شلوار به پا داشته باشد به سختی می توان تشخیص داد که زانوی فرد طبیعی نیست.

 پای مصنوعی برای قطع از مفصل ران و لگن


در قطع از مفصل ران ممکن است کل مفصل یا بخشی از آن برداشته شود که در این صورت مفصل ران حرکت چندانی نخواهد داشت و درست مانند پروتز لگن لازم است تا از مفصل ران مصنوعی برای تقلید حرکت مفصل ران استفاده کرد.
در قطع از لگن ممکن است بخشی از لگن به علل مختلف مانند تصادف، تومور، انفجار و غیره از بین رفته باشد و یا خارج شده باشد. در ساخت این نوع پای مصنوعی لازم است تا بخشی بسکت مانند برای در بر گرفتن ناحیه لگن طراحی شود تا مفصل ران به آن متصل و سپس بقیه قسمت های پا از طریق مفصل ران پای مصنوعی به بسکت متصل شود. در این نوع پروتز معمولا از مفاصل خاصی برای تقلید حرکات مفاصل طبیعی به همراه حفظ ثبات و تعادل در حالت های ایستاده، نشسته و راه رفتن استفاده می شود.
با ساخت این نوع پای مصنوعی فردی که مجبور است با ویلیچر و یا دو عصای زیر بغل بایستد و راه رود تواند به صورت مستقل راه رود.

 

Main Menu