سیستم پروتز لاینر چیست؟

در بسیاری از پروتزهایی که تا به امروز ساخته میشده ،  بخش واسط بین استامپ و سوکت سخت پروتز را لایه ای نرم از جنس فوم پلی اتیلن تشکیل می داده است که سطح تماس خوبی با پوست حساس استامپ داشته باشد و صدمات احتمالی به استامپ به حداقل برسد . با پیشرفت تکنولوژی و تولید مواد سازگار با بدن ، دریچه های تاازه ای بروی افراد قطع عضو جهت راحتی بیشتر و عملکرد بهتر باز شده است و این قسمت از پروتزها جای خود را به لاینرها داده است که ممکن است از جنس سیلیکون، ژل پلی یورتان و ... باشند.
سیستم لاینر به علت ایجاد بستری بسیار نرم برای پوست سطح استامپ ، خاصیت ضربه گیری مواد به کار رفته و نیز سازگار بودن مواد با پوست برای افراد سالخورده و دیابتی ، افراد با پوست شکننده و حساس و نیز افراد با فعالیت بالا بسیار مناسب میباشد و تقریبا برای طیف گسترده ای از افراد قطع عضو شده ، انتخاب اول است .
موسسه ونک با دسترسی به انواع لاینرها  و نیز قطعات پیشرفته از کمپانی های معتبر دنیا ، امکان طراحی و ساخت انواع پروتزهای اندام تحتانی با سیستم لاینرها را داراست .  

کمپانی های سازنده معمولا برای تولید لاینرها از چهار نوع پلیمر استفاده می کنند. لاینرهای متداول عبارتند از: لاینرهای سیلیکونی ، ژل لاینرها (پلی یورتان) ، ترمولین سافت و اکسترا سافت . این لاینرها اکثرا پیش ساخته هستند و بصورت آماده براساس شکل و سایز استامپ شما در مجموعه ونک  قابل دسترسی و موجود هستند .  در برخی موارد نیز انواعی از لاینرهای خاص هم برای برخی افراد به صورت اختصاصی ساخته می شوند که در این صورت به علت نیاز به قالب پوزیتیو از استمپ و پروسه ساخت کاملا سفارشی ، از لحاظ هزینه بسیارگران می باشند ولی تطابق بسیارخوبی با استامپ دارند . البته لاینرهای آماده با گستره وسیع طرح و سایزبندی خود تقریبا تمامی استامپ ها را بخوبی پوشش میدهند و این روش غالبا برای استامپ هایی که در آنها دفورمیتی بدشکلی وجود داشته باشد و یا به شدت مخروطی باشند استفاده می شود . لاینرهای پیش ساخته می توانند با کانکشن و یا بدون کانکشن باشند و یا دارای رینگ seal-in باشند . کانکشن پینی از جنس تیتانیوم در قسمت انتهایی لاینر است که پس از پوشیدن آن دقیقا در زیر استامپ شما قرار میگیرد . شما  برای پوشیدن پروتز کافیست پای خود را با لاینر در سوکت وارد کنید ، پین انتهای لاینر درون قفلی که زیر سوکت جاگذاری شده است وارد شده و محکم میشود و سیستم تعلیق پروتز را فراهم می آورد که از مزیت های لاینرهای کانکشن دار است . لاینر های بدون کانکشن و seal-in از سیستم فشار منفی و ایجاد ساکشن تعلیق ایجاد میکنند و معمولا در سطوح پروتزی بالای زانو استفاده میشوند . برخی  لاینرها دارای پوششی مخصوص  در سطح خارجی هستند که باعث استحکام و طول عمر بیشتر و نیز  تسهیل در پوشیدن  لاینر می شوند . در صورت نداشتن پوشش ، برای پوشیدن باید از اسپری های مخصوص روان کننده یا از روش رول کردن لاینر و یا از پودر تالک برای جا زدن استامپ داخل لاینر داخل سوکت سخت استفاده شود که توسط کارشناسان مجموعه ما بصورت کامل به شما آموزش داده خواهد شد.


مزایای استفاده از لاینرها

خاصیت کشسانی و نرم بودن لاینرها سبب می شود تا حداکثر تماس و فیتینگ بین استامپ و لاینر ایجاد شود. این ویژگی باعث می شود فشار منفی  بین استامپ و لاینر ایجاد گردیده و با استفاده از همین خاصیت ، همان طور که گفته شد تعلیق پروتز روی استامپ توسط پین انتهایی شاتل لاک یا رینگ sealing  به نحو بسیار خوبی برای شما فراهم میشود که از مزایای قابل توجه در لاینرهاست .
با استفاده از لاینرها نیاز به ایجاد گریپ های استخوانی محکم  مثل سوپرا کوندیلار یا بکار بردن هر نوع متعلقات دیگر اعم از بند یا اسلیو در پروتزهای زیر زانو ، روی زانو و بالای زانو جهت تعلیق پروتز روی استامپ مرتفع می شود . این ویژگی علاوه بر راحت تر شدن پوشیدن و در آوردن ، باعث سبک تر شدن پروتز نیز میشود . علاوه بر این ، تعلیق مناسب سیستم های لاینری  باعث به حداقل رسیدن حرکت پیستونی بین استامپ شما و سوکت سخت می شود و شما وزن پروتز را بعنوان یک واحد یکپارچه زیاد احساس نخواهید کرد .
لاینرها به عنوان پوست دوم استامپ تلقی می شوند که باعث جلوگیری از سایش بین سوکت و استامپ میشوند. لاینرها برای استامپ های آتروفی شده و استخوانی و استامپ افراد دیابتیک که مستعد زخم شدن و مشکلات متعاقب هستند بسیار مناسب هستند و اگر شما جزو این دسته افراد هستید ،  استفاده از آنها برای شما بهترین انتخاب است .
داشتن ماهیت انعطاف پذیری و کشسانی بالای ساختمان فیزیکی  لاینرها سبب می شود تا فضای مناسب برای نقاط برجسته استخوانی استامپ فراهم گردیده و باعث کاهش ضربه نیروی عکس العمل وزن شما  بین استامپ و سوکت سخت می شود . این خاصیت در لاینرهای پلی یورتان یا سیلیکونی با ضخامت 6 میلیمتر به خوبی مشهود است.
لاینرها جایگزین مناسبی برای انواع جوراب ها و پلی فوم های موجود در بازار  هستند که  با استفاده از لاینرها احتمال ایجاد آلرژی پوستی برای شما  بسیار کاهش می یابد.

مشکلات استفاده از لاینرها

تعریق استامپ در لاینر افزایش می یابد به خصوص اگر بین استامپ و لاینر فضای خالی وجود داشته باشد و یا مددجو در مناطق گرم و مرطوب اسکان داشته باشد که البته این مشکل ظرف مدت 1 تا 2 ماه بر طرف خواهد شد و میزان تعریق در استامپ فرد بسیار کاهش خواهد یافت .
ایجاد محدودیت حرکتی در خم کردن زانو بیش از 100 درجه مشکل دیگر استفاده از لاینر است که  به علت چین خوردن لاینر در ناحیه پشت زانو و عدم وجود هر گونه جابجایی بین استامپ و سوکت به علت وجود قفل و یا رینگ seal-in به خصوص در لاینرهایی با ضخامت 6 میلیمتر بیشتر دیده می شود.
در نهایت باید اضافه کرد که هزینه طراحی و ساخت پروتز با لاینرهای جدید از پروتزهای عادی  بالاتر است.

 

 

موارد منع  استفاده از لاینرها

به مراجعین با شرایط زیر توصیه میکنیم که پروتز دارای سیستم لاینر سفارش ندهند :
•    افرادی  که به هر دلیل قادر به نظافت و ضدعفونی کردن سیستم لاینر حداقل  یکبار در طول روز نباشند.
•    مددجویانی که به علت ضعف عضلات و یا دفورمیتی و مشکلات موجود در دست ، قدرت صحیح پوشیدن لاینر را ندارند و یا کسی را ندارند  که در پوشیدن صحیح پروتز به آنها کمک کنند.
•    مددجویانی که نقص بینائی دارند و نمی توانند لاینر را صحیح بپوشند.

طرز نگهداری لاینر و نظافت آن

 سطح داخلی لاینرها حالت چسبندگی دارد و بهمین علت براحتی غبار و ذرات ریز به آن میچسبند .  جهت پیشگیری از بروز هرگونه آلرژی یا عفونت پوستی ، باید لاینر را پس از خارج کردن از روی استامپ سریعا به حالت اول خود برگردانید ، یعنی سمتی  که روی پوست استامپ قرار میگیرد  به طرف داخل برگشته شود تا در تماس با زمین یا سطوح دیگر  به علت چسبندگی زیاد لاینر با غبار و ذرات موجود در محیط آلوده نشود . جهت نظافت لاینرها بهتر است که از آب و صابون ملایم یا ترجیحا شامپوی ملایم در طول روز استفاده کنید  و پس از شستشو داخل آن بدقت با حوله نخی خشک کنید . در طول هفته بهتر است یک بار به هنگام شب از اسپری آنتی باکتریال استفاده کنید تا صبح جهت استفاده مجدد داخل لاینر کاملا خشک شده باشد.
در بعضی موارد در قسمت بالایی لبه های لاینر به علت چسبندگی روی استامپ به خصوص زمانی که لاینر نو است تاول یا قرمزی ایجاد می شود که توصیه می شود در این موارد پوست استامپ را در قسمت های بالا با پماد حاوی عصاره آلوئه ورا یا ویتامین A-D  کمی چرب کنید.
نتایج حاصل از نظرسنجی از مراجعین مجموعه ونک که از سیستم پروتز لاینر استفاده کرده اند ، نشان میدهد که به علت راحتی بیشتر ، ثبات در راه رفتن طبیعی تر و احساس امنیت بیشتر حین راه رفتن ، تقریبا تمام مددجویان از سیستم لاینر ابراز رضایت بیشتری داشته اند و آن را بعنوان انتخاب اول برگزیده اند .

Main Menu