راهنمای افراد تازه  قطع عضو شده

آمادگی برای دریافت پروتز

به طور کلی برای قطع عضو نصب هرچه  زودتر پروتز  ، بمحض اینکه امکان آن مهیا باشد بهتر است. یکی از پیچیده ترین مشکلات پیش روی فرد  قطع عضو و تیم های درمان  ادم یا همان ورم در اندام  است ، تورم اندام           نتیجه جمع شدن مایعات در بافت های نرم آن قسمت اندام است . ادم  تا حدی در تمام موارد پس از جراحی  حاضر خواهد بود که طبیعی ست و البته  فیتینگ صحیح   پروتز  را دشوار می سازد ، اما  ما درمجموعه ونک با استفاده از نکات ساده و تجربه کارشناسان خبره مان اقدامات خاصی را که میتوان برای کاهش میزان ادم انجام داد به شما آموزش خواهیم داد تا هرچه سریع تر بتوانید پروتز مناسب خود را دریافت کرده و به مسیر زندگی عادی تان بازگردید.
حال بیایید تا زمانیکه مراجعه حضوری یا مشاوره  تلفنی برایتان مهیا بشود ،   تعدادی از این نکات را با هم مرور کنیم .
استفاده از پوشش های سفت و سخت ، شبیه گچ گیری اندام  می تواند در کنترل ادم موثر باشد ، اما این تکنیک معمولا امروزه  بسیار کمتر از سابق استفاده می شود . باندهای کشی  الاستیک و جوراب های ویژه الاستیک در حال حاضر معمولا بیشتر برای کنترل ادم استفاده می شوند .
اندام باید به طور مداوم بانداژ داشته باشد ، اما بانداژ  باید هر چهار تا شش ساعت یکبار تعویض گردد . بانداژ هرگز نباید برای بیش از 12 ساعت بصورت مستمر و  بدون  تعویض دوباره روی استامپ ( باقی مانده عضو قطع شده ) نگه داشته شود. منظور از تعویض بانداژ ، باز کردن کامل و چک کردن پوست و بستن مجدد آن است و حتما لازم نیست که خود بانداژ هربار با بانداژ نو عوض شود . اگر در اندام خود احساس ضربان کردید  ، بانداژ حتما باید باز شود و مجدد پیچیده شود .
"جوراب کشی" الاستیک ویژه گزینه ای دیگر برای استفاده به جای بانداژ کشی هستند ، و هرچند که از نظر برخی کارشناسان ما به اندازه  یک بانداژ کشی که بدرستی اعمال شده  موثر در نظر گرفته نمی شود ،  اما جوراب کشی ،  میتواند بهتر از بانداژ کشی که  ضعیف اعمال شده است عمل کند .
چه بانداژ کشی  استفاده کنید و چه  یک جوراب کشی ، فرقی نمیکند ، باید آن را حداقل سه بار روزانه دربیاورید  و همه جای اندام خود را  با انرژی برای مدت  10-15 دقیقه ماساژ بدهید . بانداژ یا جوراب باید بلافاصله پس از اتمام  ماساژ مجدد روی پوست بسته  شود و به هیچ وجه استامپ بدون بانداژ نماند .

تکنیک بانداژ

تکنیک بانداژ را برای سطح قطع عضو زیر زانو که شایع ترین سطح آمپوتاسیون است توضیح میدهیم .
  1. برای شروع ، ابتدای بانداژ را در قسمت داخلی ران  ، درست بالای زانو قرار دهید و بانداژ را بصورت مورب  طوری که با گذشتن از پشت زانو  به  سمت بیرونی اندام می چرخد به سمت پایین بپیچید ، در حالی که حدود دو سوم از حداکثر کشش بانداژ حفظ شود.
________________________________________
  2. بانداژ را  از انتهای خارجی اندام بصورت  مورب به  سمت درونی و بالایی پایتان برگردانید .
________________________________________
  3. بانداژ را از پشت زانو ادامه دهید و تا جلوی کشکک بیاورید و با چرخش از  بالا و عقب زانو  بصورت مورب پایین بیایید .
________________________________________
  4. بانداژ را بصورت مورب از پشت اندام پایین بیاورید و از انتهای اندام  به بالا دور بزنید . بانداژ را ادامه  دهید تابه  پشت اندام به نقطه شروع در داخل ران برسید  و همین توالی را  به طوری که کل اندام  پوشیده شود تکرار کنید . انتهای بانداژ با کلیپس های ویژه ای که ارائه می شوند روی خودش بسته  می شود. نکته مهم این است که تنگ ترین  بخش از بانداژ شما باید در انتهای  اندام باشد  ، و فشار باید اندکی رو به بالا کمتر شود .


" هدف ما این است  که  شما با ما به مانند خانواده احساس راحتی کنید."

  اولین بازدید ،  به شما فرصت  دیدار و آشنایی با کارکنان ما و امکانات ما را می دهد. آشنایی کلی  با راه حل های پروتزی  ،  بخش بسیار مهمی از بازدید اولیه شما از سایت مجموعه ونک  است . از نظر ما اولین ملاقات ، شروع رابطه ای دوستانه  به درازای یک  عمر است   و از شما  می خواهیم که از همان شروع  باما راحت باشید .کارکنان دفتر شما را در رفع  سوالات فنی و  اداری تان کمک خواهند کرد . شما باید در صورت بروز  هر گونه سوال ،  براحتی آن را مطرح کنید ، چرا که کارکنان ما به این موضوع واقفند  که این شرایط ، یک تجربه ناآشنا برای شماست .
فرایند تحویل  پروتز شما حدود  3  هفته زمان نیاز خواهد داشت . ویزیت  اولیه با یک ارزیابی کامل از هر دو اندام سالم و جراحی شده و از پروتز فعلی تان  ، در صورت وجود ، شروع خواهد شد  . لطفا انتظار صرف حداقل 2 ساعت با ما را داشته باشید . بیماران اندام فوقانی ممکن است  از لحاظ مهارت هایشان ارزیابی و قدرت قسمت بالای تنه شان  مورد آزمایش قرار گیرد ، در حالی که بیماران اندام تحتانی از نظر راستای اندام و  بدن و دامنه حرکتی مفاصل ارزیایی خواهند داشت . ما همچنین به تجزیه و تحلیل کامل راه رفتن شما  خواهیم پرداخت  ، و در پایان به احتمال زیاد ملاقاتمان  با اندازه گیری یا قالبگیری اولیه به پایان خواهد رسید . ما یک قالب از استامپ  شما  یا با گچ و یا با یک اسکنر کامپیوتر ی تهیه خواهیم کرد که اساس ساخت پروتز برای شما خواهد بود .
دیدار دوم معمولا برای حدود یک هفته بعد تعیین خواهد شد ،  و در آن کارشناسان ما با تهیه یک سوکت موقت یا چک سوکت ، "تناسب کامل"  بین سوکت تشخیصی و استامپ  شما  را   ارزیابی خواهند کرد . این مرحله بسته به نیازهای شما می تواند طی یک یا دو قرار ملاقات صورت پذیرد . این مرحله نیاز به مقدار قابل توجهی از دقت و همکاری بین ما و شما خواهد داشت  ،  و انجام درست آن موفقیت و راحتی را  برای شما در روز ، هفته ، ماه ، و سال های آینده تضمین خواهد کرد . همینکه  متخصصین ما  به " تناسب کامل"  برسند ، ما اجزای پروتز جدید شما  را سفارش داده  و ساخت نهایی آن را شروع خواهیم کرد .
ما همه نیاز ها ی شما را در مورد پروتز تان طی چند هفته اول پس از تحویل به شما  آموزش خواهیم داد . همزمان با تحویل پروتز  ، ما به شما دستورالعمل هایی که  به آسانی قابل درک باشند ارائه خواهیم نمود و در هر قدم از مسیر همراه شما خواهیم بود !
در اینجا برخی از نکاتی  راکه برای قرار ملاقات خود بهتراست  در ذهن داشته باشید بیان میکنیم :
• لباس راحت بپوشید . اگر بیمار اندام تحتانی هستید ، بهتر است که یک جفت شورت بلند همراه خود بیاورید .
• کارت یا دفترچه بیمه  و نسخه ای را که توسط پزشک برای شما نوشته شده است را همراه داشته باشید .
• ، جوراب کشی ، و یا هر محصول دیگر خود را که قبلا به  شما داده شده است را بهمراه  بیاورید .
• یک یا دو جفت از کفش هایتان را که بیشتر می پوشید یا به آن علاقه دارید با خود  بیاورید .
• یک لیست از هر گونه مشکلاتی که ممکن است با استامپ خود و یا پروتز موجود داشته باشید تهیه کنید .
• فهرستی از سوالات یا نگرانی هایتان  برای کارشناس پروتز ما تهیه کنید .
• یک  لیست از اهدافی را  که می خواهید  به آن  برسید  در ذهن  داشته باشید   که ما بتوانیم بهترین گزینه  رابرای شما انتخاب کنیم .
• حداقل یک ساعت قبل از قرار ملاقات خود ،  برای جلوگیری از تورم استامپ از دوش آب گرم اجتناب کنید .
• بهتر است یک نفر برای شرکت در جلسه با شما همراه باشد .
• مطمئن شوید که همه دستورات صادره توسط پزشک خود را انجام داده اید .

مراقبت از اندام باقی مانده

• به منظور جلوگیری از از خشن و پوسته پوسته شدن پوست ، استامپ خود را با آب گرم و صابون ملایم هر روز صبح و عصر بشویید . پوست خود را  به طور کامل و با دقت  با حوله ای لطیف و نخی خشک کنید . توجه داشته باشید که پوشیدن  پروتز صبح ها بعد از شستشو اغلب بیش از حد معمول دشوار است ، زیرا  آب گرم باعث می شود که پوست استامپ ورم کند.
• برای افراد حساس تر ، استفاده از فراورده های دارویی آماده  به ویژه برای پوست های نازک و حساس بسیار تاکید شده است  . ما معمولا پماد  A  D را توصیه میکنیم ،  اما قبل از خرید ، پزشک خود را در جریان بگذارید . اگر بر روی  پوست  استامپ شما زخم  شد ، به منظور جلوگیری از عفونت باید مراقبت ویژه فشرده از زخم ها نمایید . در این زمینه توصیه های تیم توانبخشی خود را بدقت گوش کنید .
• مهم ترین نکته ، استامپ  خود را از نظر  صدمات ،  زخمهای فشاری، و تاول های احتمالی به طور منظم چک کنید .برای دیدن پشت استامپ خود میتوانید از یک آینه کمک بگیرید . ماساژ منظم و دقیق استامپ یکی دیگر از عناصر مهم مراقبت است ، اما لطفا با متخصصین ما یا  پزشک خود را برای توصیه های خاص درتماس باشید .

نگهداری پروتز

• هر روز داخل سوکت پروتز خود را با یک صابون ملایم که برای  پوست خود استفاده می کنید تمیز کنید  و  آثار هر گونه جسم خارجی یا خاک را کاملا از بین ببرید . اطمینان حاصل کنید که طریقه صحیح پاک کردن سافت سوکت  یا ژل لاینر  و جوراب خود را  میدانید و روزانه برای کاهش احتمال رشد باکتری ها اینکار را انجام دهید . هر پروتز منحصر به فرد است ، پس لطفا اگر هر گونه سوالی داشتید با  کارشناسان  ما مشورت کنید .
بسیاری از  پروتز های امروزی  بسیار پیشرفته ، و حاوی قطعات الکترونیکی هستند  که ممکن است در مقابل خاک ، آب ، و یا اشعه ایکس آسیب ببینند . اگر برنامه روتین  شما شرکت در  فعالیت هایی ست که ممکن است شما را در معرض این عناصر قراردهد ؛ حتما با کارشناسان ما  مشورت کنید.

Main Menu