ارتوزهای اندام تحتانی

در این بخش به معرفی برخی از بریس های رایج و شایع در ضایعات عصبی و ارتوپدی در اندام تحتانی می پردازیم . این معرفی صرفا به جهت آشنایی کلی با بریس ها می باشد و بخش خدمات ارتوزی مجموعه ونک انواع بسیاری از بریس ها را طراحی کرده و ساخته است که بیان تمامی موارد از حوصله بحث خارج است .

Knee ankle foot orthosis  | KAFO

این وسیله از بخش شل رانی ، مفاصل زانو ، شل ساق مفصل مچ پا و بخش در برگیرنده پا تشکیل میشود که میتواند از جنی ترموپلاستیک یا کفش باشد .
بسته  به نیاز شما درمجموعه ونک ،  مفاصل مختلفی را برای زانو و نیز مچ پای شما  می توان بکار برد ، که شامل مفاصل قفل دار ، کمک دهنده یا مدرج می باشد. جنس مفاصل از معمولا از آلیاژ آلومینیوم یا استیل است  .برای افرادی که بصورت دائمی باید  از بریس استفاده کنند بهتر است که  بارها و مفاصل از جنس استیل باشد  اما برای کودکان و افراد یالخورده و ضعیف  به خاطرسبک شدن وسیله مفاصل آلومینیومی ترجیح داده می شود . این بریس در موارد متعدد و به اشکال مختلف ساخته میشود  . برخی از این موارد کاربرد عبارتند از :
1.    فلج اطفال
2.    آسیب های نخاعی سطوح پایین کمری
3.    ضعف شدید یا فلج عضله ی چهار سر ران
4.    قطع عصب فمورال
5.    کاهش کنتراکچر مفصل
6.    شکستگی های فمورکه نیاز به وزنگیری داریم
7.    شکستگی های فوقانی تیبیا
8.    شکستگی داخل مفصل زانو
9.    پوکی استخوان شدید
10.    در رفتگی زانو بعد از جراحی تعویض مفصل


 Hjnge knee brace

زانوبند ها  انواع مختلفی دارند و  بسته به هدف درمانی به اشکال متفاوتی ساخته می شوند . مفاصل مدرج یا قفل دار  بسته به عارضه بیمار و هدف درمانی در ساخت  زانو بندها استفاده می شوند . شل ها پلاستیکی  یا کربنی بوده و داخل آنها با  فوم مخصوص ضد حساسیت و یا چرم  آستر می شود . تنظیم مفاصل بایستی روی بیمار یا قالب پای بیمار انجام شود .انواع مختلف این بریس در مواردی نظیر موارد زیر کاربرد دارند :
محافظت پس از جراحی
وارد شدن  ترومای شدید به زانو
آسیب های منیسک و نیزآسیب های لیگامانی مفصل زانو
کانترکچر های مفصلی در زانو
بی ثباتی  یا دررفتگی زانو  تا زمان تعیین مسیر درمان 
عقب زدگی زانو
آرتروپلاستی زانو
ارتروز شدید  زانو
روماتوئید ارتریت که منجر به بی ثباتی یا تخریب مفصل شده باشد

هدف  عمده درمانی در استفاده از این بریس ،  بسته به شرایط بیمار ، حمایت از زانو و تامین ثبات مفصلی حین راه رفتن و جلوگیری از تخریب بیشتر زانو میباشد .


PTB brace

 کارشناسان ما در مجموعه ونک ، این وسیله را در چند شکل مختلف طراحی کرده اند . در حالت کلی ، این وسیله از شل های تمام تماسی روی ساق و بخش دربرگیرنده پا  و مفاصل مچ پا تشکیل شده است . شل ها از جنس ترموپلاستیک و بخش دربرگیرنده  پا نیز میتواند  از جنس ترموپلاستیک یا کفش و رکاب ساخته شود.
هدف درمانی
این وسیله در شکستگی های ، ترک ها ، کندگی غضروف ، بروز عفونت یا کیست  و هر آنچه که در آن برداشتن وزن از روی استخوان ساق  و مچ پا مد نظر باشد تجویز میگردد و تسریع در راه رفتن دوباره بیمار را ممکن میسازد . مکانیسم این وسیله بنحویست که وزن را از روی پا برداشته و به زیر کشکک انتقال میدهد .valgus Brace / Knee varus

   این بریس نوعی بریس بلند است که برای کودکان طراحی و ساخته میشود . عملکرد کلی این نوع بریس ایجاد الگوی سه نقطه فشار و جلوگیری یا اصلاح دفورمیتی یا کجی در زانو و ساق میباشد . بریس والگوس از کفش طبی ومفصل و بار فلزی خارجی و استرپ داخلی تشکیل شده است . نیروی استرپ زانو را را بسمت مفصل می کشد . نیروی وارده به زانو بایستی بصورت ماهانه توسط کارشناسان مجموعه ونک  چک و مجددا تنظیم  شود . بریس واروس مشابه والگوس می باشد با این تفاوت که بار داخل  نصب می شود و استرپ از خارج نیرو وارد می کند. این بریس در عارضه واروس زانو کودکان ، والگوس زانوی کودکان ، کودکان با نرمی مفاصل و استخوان و بیماری بلانت ، با هدف اصلاخ راستای زانو و جلوگیری از افزایش دفورمیتی تجویز میگردد .

 


Hip knee ankle foot orthosis | HKAFO

 این وسیله از مفاصل فلزی و شل های ترموپلاستیک  یا کربنی ساخته میشود . از آنجایی که این بریس بسیار  حجیم بوده  و هر دو اندام تحتانی و ستون فقرات  را در بر می گیرد ، کارشناسان مجموعه ونک  حداکثر تلاش خود را می کنند  که بریس کمترین وزن ممکن را داشته باشد . برای بخش دربرگیرنده  پا می توان از قطعه ترموپلاستیک  یا کفش و رکاب استفاده کرد . مفاصل زانو معمولا  بصورت قفل دار ساخته می شوند که بسته به شرایط و وزن شما  می توان از انواع مختلف مفصل مچ ، زانو و لگن  از جنس استیل یا آلومینیوم استفاده کرد. بخش کمری بسته به شرایط عضلات پشتی و میزان کنترل تنه می تواند بصورت کوتاه یا بلند  باشد . با استفاده از این وسیله شما خواهید توانست  با کمک عصا بایستید .
انواع پیشرفته ای از این بریس نیز در مجموعه ونک موجودند که بصورت مکانیکی یا الکترونیکی ، به بازسازی حرکات لگن کمک کرده و به افراد با  آسیب های نخاعی  ناحیه سینه ایی و کمری فوقانی ، بیماران دارای عدم تعادل و ثبات مفصلی و بیماران  فلج مغزی شدید که کنترل اندام تحتانی و ناحیه کمری ندارند ، امکان قدم برداشتن و راه رفتن محدود را می دهند .

 در اینگونه بیماران  بهبود توانایی ایستادن و قدم ورداشتن در حد چند قدم  علاوه بر تاثیر مثبت روحی و روانی برای بیمار ، باعث بهبود کاریی سیستم گوارشی  ، تنفسی و گردش خون ، جلوگیری از رسوب املاح در کلیه ها و مثانه و کاهش عفونت های ادراری ،  جلوگیری از پوکی استخوان و افزایش طول عمر بیمار میشود . ایستادن بیمار باعث میشود بیمار دچار زخم بستر نشود . بیمارانی که توانایی اندام فوقانی خوبی دارند می توانند با استفاده از واکر و الگوی های خاص راه رفتن ،  مقدار بیشتری راه برود . البته بمنظور حفظ سلامتی کلی استفاده از بریس  4 تا 6 بار در روز هر بار 5 دقیقه کافی است .


Scatish  Rite

این وسیله از یک کمربند از جنس فلز یا ترموپلاستیک و مفاصل هیپ تشکیل می شود و ران های بیمار را نیز با دو شل رانی در بر می گیرد . یک مفصل گوی و کاسه ای بین دو شل رانی بسته می شود تا مفصل هیپ را در مقداری ابداکشن نگه دارد و در عین حال اجازه راه رفتن را به کودک بدهد . حرکات اکستنشن و چرخش داخلی هیپ نباید با محدودیت مواجه شود . این بریس در پرتس و  دررفتگی مادرزادی مفصل هیپ تجویز میگردد .
Twister brace
این  وسیله از یک کمربند و یک کفش که با سیستم کابلی یا بانداژ مخصوص به هم وصل می شوند تشکیل شده است  . در موارد آنتی ورژن سر  فمور یا  راه رفتن با پنجه رو به داخل در کودکان تجویز میگردد و باعث ایجاد نیروهای چرخشی در جهت اصلاح میگردد . 


 Ankle foot orthosis

انواع مختلف  این وسیله از پرکاربردترین بریس های تجویزی حیطه ارتوز و پروتز می باشند . بسته به دستور پزشک و نیاز شما ، متخصصین ما در مجموعه ونک این وسیله را  از جنس فلز و کفش یا ترموپلاستیک ، نئوپرن و یا چرم  میسازند . ما در مرکز ونک انواع پیش ساخته این بریس را  نیز موجود داریم  که برای موارد استفاده های موقت و یا  شبانه استفاده از آنها امکان پذیر میباشد . این وسیله یا طیف مختلفی از انواع و اقسام در بسیاری موارد کاربرد دارد که دراپ فوت ،  استفاده شبانه در فلج عصب پرونئال و کودکان اسپاستیک ،  افراد همی پلژی ، پس از سکته های مغزی ،  آسیب های نخاعی  واستفاده بعنوان آتل پس از گچ گیری یا جراحی از آن جمله اند . هدف کلی در استفاده از این بریس  پوزیشن دهی و حفظ عملکرد مچ پا و پا میباشد .


Denis brown

این بریس مخصوص نوزادان بوده و  از یک  بخش میله ای قابل تنظیم در کف پا  که به یک جفت  کفش چرمی  یا ترموپلاستیک متصل می شود . میله کف پایی قابلیت تنظیم در زوایا و طول های مختلف را دارد و حتما باید توسط پزشک متخصص یا کارشناسان مجموعه ونک تنظیم گردد . این وسیله در موارد کلاب فوت ، متاتارسال ادداکتوس ،  عوارض مفصل لگن  و بعد از جراحی دفورمیتی های پا با هدف درمانی پوزیشن دهی مناسب به اندام تحتانی نوزاد تجویز میگردد .

 Floor reaction orthosis

این وسیله  نوعی AFO  است . ساختار  آن  بسته به سفارش شما میتواند از جنس ترموپلاستیک یا کربن  با آستر فوم ضد حساسیت باشد ، که بصورت دو تکه یا یک تکه ساخته می شود . این بریس بنحوی ساخته میشود که دیواره های آن مقاومت لازم برای جلوگیری از تغییر زاویه مج پا را داشته باشد  ،  طول  بخش کف پایی نیز تا سر انگشتان میباشد و  در برابر خم شدن مقاومت لازم را داراست . این بریس از جمله بریسهایی ست که بسیار هوشمندانه طراحی شده و راه حلی بیومکانیکی را برای یک ضعف بیومکانیکی که عدم توانایی در کنترل زانو و  خالی کردن زانو میباشد ، ارائه میدهد . پزشکان متخصص در موارد  ضعف عضله چهار سر رانی  و الگوی گیت با زانوی خم شده تجویز میکنند . این بریس با ایجاد یک سیستم سه نقطه فشار ، از خم شدن زانو و در نتیجه خالی کردن زانو جلوگیری بعمل می آورد .

 

Main Menu