Halo vest

 نوعی ارتوز پیشرفته است که با همکاری متخصصان جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات و کارشناسان ارتوزیست ، و در اتاق عمل بر روی بدن بیمار بسته می شود . ارتوز شامل سه بخش رینگ دربرگیرنده سر، بار های اتصالی و ژاکت تنه می باشد.جنس رینگ و اتصالات  آن  معمولا از آلیاژهای آلومینیوم و یا کربن و در مواردی تیتانیوم است که پزشک را قادر میسازد که بتواند از بیمار همراه بریس ام آر ای بگیرد . انواعی که از استیل و فولاد ساخته میشوند این قابلیت را ندارند . رینگ توسط چهار تا هشت پیچ مخصوص و طی عملی سرپایی  به استخوان جمجمه پیچ میشود و سپس با تنظیم اتصالات و متصل نمودن آن ها به رینگ از یکسو و ژاکت تنه از سوی دیگر ، سر و گردن را در راستای مورد نظر پزشک فیکس میکند . این ارتوز موفق ترین بریس ستون فقرات در کنترل حرکات گردن میباشد و تا نود و هشت درصد از حرکات مهره های گردنی را محدود میکند . باید توجه داشت که بخاطر وجود پین ها در ناحیه سر ، بهداشت این وسیله بایستی بدقت رعایت شود.  این وسیله در موارد زیر کاربرد دارد :

1.    شکستگی مهره های اول و دوم گردنی و عدم امکان درمان جراحی
2.    شکستگی جفرسون
3.    شکستگی هنگمن بی ثبات همراه با پارگی رباط
4.    حفاظت بعد از جراحیMinerva Brace

این وسیله نوعی ارتوز سفارشی ساخت است که  از  یک ژاکت ترموپلاستیک فوم کاری شده ساخته می شود که توسط بارهای فلزی به قطعات چانه ای و پس سری توسط چندین بند ولکرو متصل میشود و قسمت گردن و فوقانی ستون فقرات را دربر میگیرد. بسته به دستور پزشک و سطوح آسیب  میتوان این ارتوز را به یک بادی ژاکت کامل متصل نموده و تمامی ستون فقرات را مورد حمایت قرار داد .
 ایجاد بی حرکتی در ستون مهره  ناحیه گردن و فوقانی سینه ای و تسریع روند جوش خوردن شکستگی مهره و کنترل حرکات بین دو سگمان و نیز راه اندازی زودهنگام  بیمار درجهت کاهش احتمال خطرات ناشی از بستری شدن های طولانی مدت و در موارد ذیل  تجویز میگردد :
1.شکستگی های مهره های میانی ناحیه گردن
2.شکستگی های مهره اول سینه ای
3.شکستگی های مهره های تحتانی گردن
4.حفاطت بعد از جراحی
این وسیله پس از بریس  halo vest  ، موفق ترین بریس در کنترل حرکات ستون فقرات گردنی ست و حتی حرکات اینترسگمنتال را بهتر از آن کنترل میکند .

 

 


Somi Brace

نام کامل این ارتوز  sternal occipital mandibular immobilizer می باشد و نوعی بریس کاملا سفارشی ساخت میباشد . این ارتوز بخش گردن و فوقانی سینه را محصور می کند.و ساختاری ترموپلاستیکی و فلزی دارد . بخش جلویی ترموپلاستیکی روی سینه قرار میگیرد تا زیر چانه را دربرمیگیرد ، دو بار فلزی از قسمت جلویی امتداد یافته و با گذشتن از کنار فک ها به قسمت پس سری متصل میشوند.کل ارتوز با مجمو عه ای از بندهای ولکرو روی بدن بیمار محکم میشود . این ارتوز قسمت پشتی ندارد و بهمین علت برای بیماران محدود به بستر بسیار مناسب و قابل تحمل تر از سایر ارتوزهاست . توانایی اصلی این بریس در کنترل حرکات فلکشن مهره های گردنی است و بر سایر حرکات کنترلی ندارد . برای کنتل فلکسیون گردن در موارد زیر میتوان این بریس را استفاده نمود :
1.شکستگی های مهره های میانی و تحتانی گردنی
2. آسیب قسمت قدامی مهره های گردنی
3. محافظت پس از جراحی


Philadelphia Collar

این ارتوز وسیله ای نیمه سخت بوده و در جلو از چانه تا استخوان جناغ و در پشت از زایده پس سری تا انتهای گردن را دربر میگیرد . بخش داخلی آن از جنس فوم پلاستازوت که کاملا نرم بوده و تماس مناسبی با گردن دارد ساخته میشود. بخش خارجی آن سخت و از جنس ترموپلاستیک است. جهت نیاز اورژانسی و دسترسی به راه هوایی ، در قسمت جلویی حفره ای تعبیه شده است  و در موارد ذیل کاربرد دارد :
1. شکستگی های مهره های  میانی گردن
2. آسیب ویپ لش شدید
3. اسپاسم شدید عضلات گردن
4. درد های شدید ناشی از آرتروز گردنی
5. حفظ راستای مناسب پس از جراحی
6. موارد ترومای مشکوک اورژانسی و تصادفات جاده ای
هدف از تجویز این بریس بی حرکتی گردن  ،  دادن پوزیشن مناسب به گردن و حفاطت در برابر آسیب های احتمالی به نخاع است  .


Soft basic collar

این نوع ارتوز  از فوم یا ابر فشرده یک تکه ساخته میشود که با پارچه مخصوص نخی یا پنبه ای کاور شده است و در قسمت پشتی با برچسب ولکرو بسته میشود و یکی از رایج ترین ارتوزهای  پیش ساخته مورد استفاده  است. این وسیله فقط ناحیه گردنی را دربرمیگیرد و وزن ناچیزی دارد .انواع متنوعی از آن در تجهیزات پزشکی و داروخانه ها وجود دارد اما توصیه میشود که این ارتوز به علت تنوع زیاد نوع و جنس ، در کلینیک های ارتوپدی فنی روی گردن بیمار فیت شود . این وسیله در موارد مختلف همچون عوارض زیر تجویز میگردد :
1.درد های حاد گردنی
2.آرتروز گردنی
3.آسیب های خفیف در  تصادفات
4.آسیب ویپ لش
5.اسپاسم عضلات گردنی
6.استرین و اسپرین های خفیف
7.آسیب بافت نرم اطراف گردن
8.دیسک خفیف گردن
هدف درمانی در تجویز این نوع گردن بند ، کنترل  خفیف حرکات تا 25%  ، ایجاد گرما و کاهش درد با حفظ گردن در پوزیشن صحیح و نیز بعنوان یک عامل یادآوری کننده برای فرد جهت اجتناب از حرکات ناگهانی و نامناسب میباشد .


Jewett Brace

این ارتز معمولا از جنس آلیاژ آلومینیوم  با پد های ترموپلاستیک فوم کاری شده ساخته میشود . از قدام به تنه بسته می شود به نحوی که دو پد آن رود جناغ و پوبیس یا عانه  قرار میگیرند و با چند بند به یک پد پشتی متصل و محکم میگردد و با سیستم سه نقطه فشار ستون فقرات پشتی و کمری را در حالت خبردار نگه میدارد و از خم شدن مهره ها به جلو ممانعت بعمل می آورد . این بریس سبک وزن بوده وظاهر مناسبی دارد وبخاطر تماس کمی که با بدن دارد برای مناطق گرم سیری گزینه بسیار مناسبی است و در موارد ذیل کاربرد دارد :
1. شکستگی های قدام مهره های فوقانی کمر وتحتانی سینه ای که مهره ها بهم فشرده می شوند
2. بی ثباتی های ملایم مهره ها
3. اسپوندیلیت انکیلوزان
4.کیفوز ناشی از استئوپروز
5. آرتریت روماتویید
معمولا هدف از تجویز این بریس ، جلوگیری از خم شدن بیمار به جلو و کنترل حرکات تنه تا مهره  بتواند پروسه ترمیمی خود را طی کند .Total contact Body jacket Brace

  این بریس  از دو قطعه جلویی و پشتی  از ترموپلاستیک پلی پروپیلن  و بصورت کاملا سفارشی و بر روی قالب تنه خود بیمار ساخته میشود و همانند  یک ژاکت  یا زره بخش عمده تنه از لگن تا بالای سینه را در بر میگیرد.
کارشناسان ما در مجموعه ونک معمولا داخل ارتوز  را با فوم ضد حساسیت آستر میکنند و  در هر دو بخش آن بمنظور گردش بهتر هوا سوراخ هایی تعبیه میکنند . این بریس در جلو از زایده پوبیس تا بالای استخوان جناغ و در پشت کمر از وسط باسن تا خار اسکاپولا یا کتف را دربرمیگیرد  و کنترل بسیار خوب و مطلوبی بر مهره های کمری  و مهره های پشتی تا سطح چهارمین مهره را داراست . دو بخش قدامی و خلفی ارتوز توسط بندهای مخصوص بهم متصل میشوند. این وسیله در موارد ذیل تجویز میگردد :
1.شکستگی های مهره های کمری و سینه ای و بی ثباتی شدید ستون فقرات
2.حفاظت بعد از جراحی
3. انحرافات ستون فقرات در کودکان
4.استئوپروز شدید و یا آرتروز شدید ستون فقرات
5.از بین رفتن تنه مهره ناشی از عفونت ، تب مالت ، تومور و ...

 Thermoplastic  LSO Brace

نوعی کمربند کاملا سفارشی ساخت و  تمام تماسی( total contact )  از جنس ترموپلاستیک میباشد که معمولا داخل آن با فوم آستر  می شود . این کمربند از دو قسمت پشتی و جلویی که تماما از جنس ترموپلاستیک میباشد تشکیل شده است ، قسمت پشتی از زاویه تحتانی استخوان کتف تا استخوان ساکروم را در بر میگیرد که مانع از حرکات جانبی و خمشی در ستون فقرات کمری میگردد . قسمت پشتی با بندهای ولکرو به قسمت جلویی محکم میشود و ازین طریق و با اعمال مکانیسم تمام تماسی باعث ایجاد ثبات بالا در ستون فقرات کمری می شود. همچنین این بریس با افزایش فشار داخل حفره شکمی باعث کاهش نیروی عمودی بر روی مهره ها میگردد. این ارتوز بعلت سطح تماس زیادی که با بدن بیمار دارد برای نواحی و یا فصول سرد مناسب تر است و احساس گرمای بیشتری برای فرد ایجاد میکند ، البته  کارشناسان مجموعه ونک ، در تمام سطح پشتی و جلویی سوراخ هایی برای تهویه پوستی بدن شما در بریس ایجاد میکنند .
کاربرد این وسیله در موارد زیر میباشد :
1.شکستگی مهره دوم تا پنجم کمری
2.حفاطت بعد از جراحی
3.دیسک ها و درد های شدید ناحیه کمری
4. بی ثباتی ستون فقرات
5. اسپوندیلولیستزیس
6. استئوپروز شدید ناحیه کمری
7. آرتروز شدید ستون فقرات کمری

 


Thermoplastic  TLSO Brace

این بریس نیز نوعی کمربند کاملا سفارشی ساخت و  تمام تماسی( total contact )  از جنس ترموپلاستیک میباشد که معمولا داخل آن با فوم مخصوص آستر می شود . این کمربند از دو قسمت پشتی و جلویی که تماما از جنس ترموپلاستیک میباشد تشکیل شده است ،  قسمت پشتی از زاویه فوقانی یا خار استخوان کتف تا استخوان ساکروم را در بر میگیرد که مانع از حرکات جانبی و خمشی در ستون فقرات کمری میگردد . قسمت پشتی با بندهای ولکرو به قسمت جلویی که روی شکم را در بر میگیرد ،  محکم میشود و ازین طریق و با اعمال مکانیسم تمام تماسی باعث ایجاد ثبات بالا در ستون فقرات کمری می شود . همچنین این بریس با افزایش فشار داخل حفره شکمی باعث کاهش نیروی عمودی بر روی مهره ها میگردد. این ارتوز بعلت سطح تماس زیادی که با بدن بیمار دارد برای نواحی و یا فصول سرد مناسب تر است و احساس گرمای بیشتری برای فرد ایجاد میکند ، البته در تمام سطح پشتی و جلویی سوراخ هایی برای تهویه پوستی بدن بیمار در بریس ایجاد میگردد . کاربرد این بریس در موارد ذیل میباشد :
1.شکستگی مهره چهارم پشتی تا مهره پنجم کمری ، بدون جابجایی و شکستگی های فشاری تنه مهره ها
2.حفاطت پس از جراحی
3.آسیبهای دیسک و درد های شدید ناحیه کمری و پشتی
4. بی ثباتی ستون فقرات
5. اسپوندیلولیستزیس


Metal LSO Brace

نوعی کمربند  فلزی از جنس آلیاژ آلومینیوم میباشد که داخل آن با فوم آستر می شود . این کمربند از دو قسمت پشتی فلزی و پد شکمی که از جنس ترموپلاستیک میباشد تشکیل شده است ، قسمت پشتی از زاویه تحتانی استخوان کتف تا استخوان ساکروم را در بر میگیرد ، و دو بار خلفی روی عضلات پارا اسپاینال و دو بار جانبی روی پهلو ها دارد که مانع از حرکات جانبی و خمشی در ستون فقرات کمری میگردد . قسمت پشتی با بندهای ولکرو به پد شکمی محکم میشود و ازین طریق و با اعمال مکانیسم سه نقطه فشار باعث ایجاد ثبات در ستون فقرات می شود. همچنین این بریس با افزایش فشار داخل حفره شکمی باعث کاهش نیروی عمودی بر روی مهره ها میگردد . این ارتوز بعلت سطح تماس کمی که با بدن بیمار دارد برای نواحی و یا فصول گرم مناسب تر است و احساس گرمای کمتری برای فرد ایجاد میکند. این بریس نیز در موارد ذیل کاربرد دارد :
1.شکستگی مهره دوم تا پنجم کمری ، بدون جابجایی
2.حفاطت بعد از جراحی
3.دیسک ها و درد های شدید ناحیه کمری
4. بیثباتی ستون فقرات
5. اسپوندیلولیستزیس


Metal tLSO Brace|  knight taylor

معرفی
جنس این کمربند سفارشی ساخت از جنس آلیاژ آلومینیوم میباشد که داخل آن با فوم ضد حساسیت آستر می شود . این کمربند از دو قسمت پشتی فلزی و پد شکمی که از جنس ترموپلاستیک میباشد تشکیل شده است ، قسمت پشتی از زاویه فوقانی استخوان کتف تا استخوان ساکروم را در بر میگیرد ، و دو بار خلفی روی عضلات پارا اسپاینال و دو بار جانبی روی پهلو ها دارد که مانع از حرکات جانبی و خمشی در ستون فقرات کمری میگردد . قسمت پشتی با بندهای ولکرو به پد شکمی محکم میشود و ازین طریق و با اعمال دو مکانیسم سه نقطه فشار باعث ایجاد ثبات در ستون فقرات می شود ، همچنین دو بند سرشانه باعث کشش شانه ها بسمت عقب و کنترل بیشتر خم شدن مهره ها به جلو می گردد . همچنین این بریس با افزایش فشار داخل حفره شکمی باعث کاهش نیروی عمودی بر روی مهره ها میگردد. این ارتوز بعلت سطح تماس کمی که با بدن بیمار دارد برای نواحی و یا فصول گرم مناسب تر است و احساس گرمای کمتری برای فرد ایجاد میکند. این وسیله با هدف محدودیت حرکات ستون فقرات کمری و پشتی و به دنبال آن کاهش درد و تسریع روند بهبود و ترمیم مهره ونیز کاهش فشار آگزیال روی مهره ها در موارد زیر تجویز میگردد :
1.شکستگی مهره چهارم پشتی تا مهره پنجم کمری ، بدون جابجایی و شکستگی های فشاری تنه مهره ها
2.حفاطت بعد از جراحی
3.دیسک ها و درد های شدید ناحیه کمری و پشتی
4. بیثباتی ستون فقرات
5. اسپوندیلولیستزیس


 Semi rigid Lumbosacral corset

نوعی کمربند نیمه سخت و معروف به کمربند فنردار میباشد و از زاویه تحتانی کتف تا لگن را در برمیگیرد. کمربند های فنردار مجموعه ونک تماما از پارچه کتان به همراه کش های مخصوص میباشند . در ساخت این کمربند از چهار بار پلاستیکی که فرم آناتومیک بدن را گرفته اند و قابلیت انعطاف بالایی دارند استفاده شده است استفاده ازین کمربند بسیار آسان و حتی زیر لباس مقدوراست  . میزان محدودیت آن کمتر از انواع دیگر است و حرکات مهره های کمری را در حدود 20% کنترل می کند ولی با حفظ گرما و افزایش فشار داخل شکمی به کاهش درد منجر میشود . این کمربند بصورت آماده در تمامی سایزهای دور کمر درمجموعه ونک  موجود است. این بریس در موارد زیر قابل استفاده است :
1.آسیب های خفیف دیسک های کمری
2.آرتروز خفیف مفصل ساکروایلیاک(لگن)
3.گرفتگی و اسپاسم عضلانی
4.موارد نیاز به کنترل کم در حرکات و کاهش درد
5.بعد از جراحی های مختلف کمر برای ثبات نسبی
6.کمردرد های مزمن


Semi rigid thoracoLumbosacral corset

همانند کمربند فنردار میباشد ولی از زاویه فوقانی کتف تا لگن را در برمیگیرد ، یعنی بلندتر بوده و محدوده مهره های کمری و پشتی را همزمان حمایت میکند . بعلاوه دو بند سرشانه ای نیز دارد که باعث ثبات بیشتر مهره های پشتی در خمش بسمت جلو میگردد . کمربند های فنردار ونک تماما از پارچه کتان خالص به همراه کش های مخصوص میباشند .  این کمربند در مجموعه ونک  در تمامی سایزهای دور کمر با اختلاف 5 سانتی متر موجود است و در موارد زیر قابل تجویز است :
1. آسیب های خفیف دیسک های کمری و پشتی
2. آرتروز خفیف مفصل ساکروایلیاک(لگن)
3. گرفتگی و اسپاسم عضلانی
4. موارد نیاز به کنترل کم در حرکات و کاهش درد
5. بعد از جراحی های مختلف کمر برای ثبات نسبی
6. کمردرد های مزمن


Pneumatic cervical traction

این وسیله از چند تیوپ متصل بهم تشکیل شده است که با پمپ دستی قابلیت باد شدن را داراست . با بسته شدن دور گردن و باد کردن این وسیله ، تیوپ ها به حالت ایستا در آمده و با تکیه به استخوان های ترقوه ، فک و استخوان ماستوئید ، کشش بسیار عالی جهت ناحیه گردن ایجاد می کند . این بریس در موارد فشار روی ریشه عصبی و بروز علائم رادیکولار در دست کاربرد دارد .Main Menu