یکی از مشکلات رایج امروزه در سنین پس از میانسالی ، درد زانو بعلت بروز آرتروز است . بسیاری از افراد خواستار درمان غیر جراحی هستند. از راه های درمان غیر جراحی ، استفاده از بریس ها ی طبی مخصوص زانو و نیز کفی و کفش طبی است .
آرتروز مفصل زانو یک عارضه مزمن مفصلی است که به طور معمول افراد میانسال و مسن به آن مبتلا می شود . از آن جایی که هیچ راه درمان قطعی و کامل برای برطرف کردن این مشکل نیست ، شیوه های درمانی مرسوم سعی دارند که درد زانو را با بهبود عملکرد زانو از طریق بالا بردن کیفیت عادات حرکتی در زندگی ، و نیز کند کردن روند آسیب کاهش دهند . از این رو استفاده از پوشش مناسب پا مانند استفاده از کفش ها و کفی های مخصوص به عنوان اولین راه حل برای مهار کردن این عارضه در نظر گرفته می شود .
با توجه به این که در بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به آرتروز مفصل زانو ، پیشرفت بیماری آنها در حال افزایش است ، شیوه های درمان امروزی سعی در کاهش پیشرفت بیماری دارند. ، مهم ترین فاکتور موثر بر پیشرفت این بیماری ، افزایش میزان فشار وارد شده بر زانو حین فعالیت می باشد.

درمان آرتروز با کفی طبی

 کفی های مخصوص آرتروز زانو برای اولین بار در سال 1980 طراحی شدند .  هدف از طراحی آن ها ایجاد یک چرخه حرکتی بسته در اندام های تحتانی به منظور کاهش اعمال فشار و تحمل وزن بود . این کفی ها می توانند درد  زانو را کاهش دهند.ما در مجموعه ونک ، برای بهبود علائم  آرتروز در قسمت خارجی مفصل ، کفی هایی با لبه داخلی بلندتر  و برای بهبود آرتروز در سطح داخلی مفصل زانو ، کفی هایی با لبه خارجی به مراجعین پیشنهاد میکنیم .
 استفاده از کفی ها و کفش های طبی یک شیوه درمانی قوی ، ساده ، غیر تهاجمی و در عین حال ارزان قیمت برای آرتروز زانو ارائه می دهد . افزایش فشار وارد شده بر مفصل هنگام حرکت ، سرعت پیشرفت آرتروز مفاصل را افزایش می دهد ؛ اما این مسئله قابل کنترل است و می توان این وضعیت را تغییر داد .  استفاده از کفی با لبه ی خارجی می تواند میزان انحراف زانو به سمت پرانتزی شدن را کاهش دهد و از این طریق باعث کاهش سرعت پیشروی این عارضه شود .
شایع ترین مشکل بیماران مبتلا به آرتروز احساس درد در اطراف کشکک زانو است.  این درد ممکن است بر اثر فعالیت های شدید و مداوم حرکتی  ایجاد شود یا بیشتر شود . درد در اطراف کشکک زانو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.  از جمله اختلال در نحوه حرکت کشکک زانو روی استخوان ها و فعالیت بیش از حد زانو . ما در مجموعه ونک گزینه های  مختلفی برای بهبود آرتروز زانو ،  از جمله استفاده از کفی ها و  ارتزهای مخصوص  به شما ارائه میدهیم . کفی ها وسایلی هستند که به طور ویژه برای قرار گرفتن زیر پا و در داخل کفش طراحی شده اند.  نتایج بسیاری از تحقیقات معتبر نشان داده است  که ارتزها به این دلیل که راستای قرار گرفتن استخوان ساق و زانو را تنظیم می کنند به بهبود علائم  آرتروز کمک می کنند.


زانوبند مخصوص آرتروز ونک  یا GENU VANAK  از جمله بریس هایی ست که کارشناسان ما آن را  جهت تسکین درد و علایم آرتروز در زانوی شما  طراحی کرده اند و سال هاست که توسط پزشکان متخصص به بیماران توصیه میشود . این زانوبند از یک مفصل لولایی سبک و محکم در سمت داخل زانو که به دو شل رانی و ساق متصل شده است ، تشکیل شده است که با مجموعه ای از چند بند برچسبی بر روی زانو محکم میگردد . مفصل لولایی هیچ گونه محدودیتی جهت حرکات خم و راست شدن زانوی شما  ایجاد نخواهد کرد و شل های رانی و ساقی نیز حداقل سطح تماس لازم  را با پوست دارند تا باعث ایجاد آزار و اذیت برای شما نگردند . این زانوبند ، بریسی کاملا سفارشی ساخت می باشد که با قالبگیری یا اندازه گیری های دقیق از پای هر فرد و با توجه به مشخصات فیزیکی همان فرد ساخته میشود . میزان زاویه مفصل زانو ، الگوی برش ، اندازه و ضخامت شل ها ، طول کلی بریس و نیز طول و مقاومت بندهای کشی از ویژگی هاییست که برای هر فرد بصورت جداگانه طراحی می گردد. در ساخت این بریس از بهترین مواد اولیه با حداکثرکیفیت ممکن استفاده شده است ولایه داخلی زانوبند با آستر مخصوص ضد حساسیت پوشانده میشود .
طرح دیگری از این بریس نیز در مجموعه ونک  قابل ارائه  است که اکثرا برای افراد مسن توصیه میگردد و زانوبند GVC نام گرفته است . در ساختار این بریس بجای شل های ترموپلاستیکی سخت ، از یک زانوبند نئوپرنی سیلندری شکل  که براساس اندازه های پای خود بیمار آماده میشود بعنوان زیربنای اتصال مفصل و بندها استفاده میکند . این بریس سطح زانو ی شما را گرم تر نگه میدارد و سطح تماس نرم تری نسبت به نوع قبلی  ایجاد میکند .

 

 

اما این بریس ها  چه عملی انجام میدهند ؟

 این زانوبند یک راه حل بیومکانیکی برای یک مشکل بیومکانیکی است . درصد بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو ، احساس درد و ناراحتی بیشتری در قسمت داخلی زانوی خود می کنند و برخی بوضوح از " پرانتزی شدن " زانوهای خود شکایت می کنند . شکایت این افراد کاملا بجاست و از نظر علمی و تجربی نیز درصد تخریب کمپارتمان داخلی مفصل زانو بیشتر از کمپارتمان خارجی آن است .
این تخریب با کم شدن فضای مفصلی و رسیدن دو سطح استخوان ران و ساق و ساییده شدن آنها روی هم رخ می دهد ، که بریس مخصوص  GENU VANAK روی  حل همین نکته تاکید می کند .
این بریس با طراحی خاص خود و ایجاد یک سیستم سه نقطه فشار ، بردارهای نیرو ها را بنحوی به زانو اعمال میکند که باعث جلوگیری از پرانتزی شدن زانو میشود و در جهت عکس به زانو اعمال نیرو میکند  .
تحقیقات معتبر بین المللی نشان داده اند که میزان تاثیر این بریس حتی بر روی افرادی که دچار زانوی پرانتزی شده اند نیز بسیار مطلوب و رضایتبخش بوده است و اکثر افراد کاهش شدید درد و افزایش سطح عملکرد و میزان فعالیتشان را ابراز داشته اند . ما در مجموعه ونک مفتخریم که میتوانیم این سرویس خاص و منحصر بفرد را بصورت کاملا علمی و تخصصی به مراجعین داده و از میزان درد و محدودیت آنها بکاهیم  .


موارد تجویز این زانوبند عبارت اند از :

آرتروز خفیف تا شدید زانو
آسیب منیسک داخل یا خارجی پا ( برای منیسک خارجی سیستم ساخت برعکس میشود . )
آسیب بخشی از غضروف زانو  chondral lesion
AVN یا کیست در زیر طبق تیبیا
آسیب پلاتوی داخلی یا خارجی تیبیا
  این بریس یک وسیله هوشمندانه و کاملا فانکشنال می باشد و فقط مختص زمان هاییست که فرد بصورت ایستاده و یا در حال راه رفتن  می باشد و در حالت نشسته و درازکش تاثیر چندانی ندارد . کاهش فشار بر روی مناطق آسیب دیده ، منجر به کاهش شدید سطح درد میگردد ، و این هدیه ای ایده آل  از سوی کارشناسان مجموعه ونک برای افرادیست که از درد و آرتروز زانو رنج میبرند اما خواستار لذت بردن از فعالیت های عادی زندگی روزانه شان می باشند .
مجموعه ارتوز و پروتز  ونک صمیمانه این هدیه را  ، که زندگی بدون محدودیت است پیشکش شما میدارد .

Main Menu