همه چیز درباره  کلاه مخصوص ونک

طراحی کلاه مخصوص ونک بنحویست که  تماس با مناطق برآمده سر کودک داشته و برای مناطق فرورفته  سطح کافی برای رشد ایجاد نماید .بعبارت دیگر این وسیله قالبی مناسب و متقارن را جهت رشد جمجمه نوزاد ایجاد میکن که بدشکلی های سر نوزاد را به حداقل میرساند . این وسیله شما  را قادر می سازد کودک خود را به هر سمت که  می خواهید بخوابانید.
ساخت این وسیله بسیار دقیق ، حساس و دشوار است و تنها مراکز معدودی از جمله مجموعه ونک به طراحی و ساخت آن میپردازند .در صورت عدم بالانس صحیح نقاط فشار نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد و حتی ممکن است عواقب وخیمی برای نوزاد در بر داشته باشد .
اینکه فرزند شما چه مدت ممکن است نیاز به پوشیدن کلاه داشته باشد ،  بستگی دارد به اینکه چه میزان کاسه سر انحراف داشته باشد و این که چه میزان از رشد سر نوزاد باقی مانده است. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن برای فرزند شما، پیروی از این دستورالعمل ها بسیار مهم است .


اگر هر گونه سوالی داشتید ، لطفا برای تماس با متخصصین مجموعه ما دریغ نکنید .

 

جدول زمانی درمان با کلاه جمجمه ونک :

• ارزیابی اولیه و تهیه قالب
• پرو و تحویل  کلاه نوزاد
• پیگیری با ارتوتیست  در طول هفته اول و رفع اشکالات احتمالی
• پیگیری قرار ویزیت با پزشک معالج نوزاد خود در طول هفته دوم
• پیگیری ملاقات با ارتوتیست  در طول هفته سوم ، پنجم ، هفتم و نهم .

لطفا پس از پایان دوره درمان  و اگر لازم بود  در طول طرح درمان به پزشک خود مراجعه کنید .


کودکان به راحتی به کلاه کنار می آیند و به آن عادت میکنند . پس از دوره های استراحت کوتاه مدت در روزهای اولیه درمان ، پوشیدن  کلاه برای فرزند خود را به 23  ساعت در شبانه روز باید برسانید . یک دوره استراحت لازم است تا اطمینان حاصل شود که فیتینگ کلاه خوب است و به خود کودک فرصتی برای عادت کردن به کلاه بدهیم  ،  که این زمان  حدود سه روز طول میکشد ؛اما بسته به نوزاد ممکن است کمی متغیر باشد  .
برای شروع دوره ، فرزند شما کلاه را به مدت یک ساعت می پوشد. پس از یک ساعت استفاده ، نوبت حذف کلاه برای 30 دقیقه و بررسی پوست است. این فرآیند را تکرار کنید  ، و در هر مرتبه یک ساعت زمان پوشیدن را افزایش دهید . هدف ، رسیدن به استفاده  تمام وقت یعنی 23 ساعت در روز است. با رسیدن به  هدف ، کلاه فقط باید دو بار در روز ، صبح و عصر خارج شود. در حالت ایده آل ، کلاه  نباید برای بیش از یک ساعت در شبانه روز کنار گذاشته شود .
پوست کودک
چک کردن  پوست باید هر بار که کلاه خارج شده است انجام شود . التهاب یا صورتی شدن  نقاطی از پوست  در امتداد گونه ها و پشت گردن بسیار رایج است . سوزش ها و التهابات معمولا با  سازگار شدن پوست کودک به کلاه  بهبود می یابند . هیچ گونه تحریک و یا قرمزی نباید بیش از سی دقیقه پس از درآوردن کلاه باقی بماند . اگر قرمزی برطرف نشد کلاه را تا زمانیکه التهاب رفع نشده مجددا نپوشانید تا زمانیکه قرمزی از بین برود . اگر روی پوست زخمی ایجاد شد ، پوشیدن کلاه را بلافاصله متوقف و با متخصصین مجموعه  ونک  قراری تعیین کنید. این مهم است که همیشه قبل از قرار ملاقات  با کارشناسان ما حداقل 20 دقیقه  کلاه را استفاده کرده باشید . این کمک خواهد کرد که ارتوتیست ارزیابی مناسبی از دیدن لکه های قرمز که ممکن است شما هم دیده باشید بعمل آورد .


چه زمانی مجازیم کلاه را دربیاوریم ؟

در استفاده از کلاه ، زمان هایی  وجود دارد که خارج کردن کلاه در آنها ضروری و مهم است :
•    هنگامی که قرمزی پس از 30 دقیقه حذف نشده باشد .
•    هنگامی که نوزاد تب دارد .
•    اگر هر نوعی از جراحی انجام شده باشد  .
•    در زمان استحمام  و یا هنگام شنا (بعد از حمام  کلاه و موهای سر کودک را کاملا خشک کنید . )


نگهداری و نظافت کلاه

کلاه  کودک بطور مرتب باید تمیز شود ،  هر روز برای حذف هر گونه  آثارعرق و یا سلول های مرده  پوستی ( که ممکن است داخل کلاه را  رنگ و رو رفته کرده و  یا باعث ایجاد بوی نامطبوع شود ) باید داخل کلاه را بدقت تمیز کنید .البته درصدی از تغییر رنگ فوم طبیعی است و نباید دلیلی برای نگرانی باشد . کلاه  فرزند خود را می توانید با یک صابون ملایم و آب ، یا شامپوی خود فرزندتان تمیز کنید . این مهم است که کلاه به خوبي تمیز شود . همچنین می توانید داخل کلاه را  با پنبه الکلی تمیز کنید . استفاده از هر درصد الکل بیش از 70 درصد مجاز است. کلاه کودک باید قبل از پوشاندن مجدد به طور کامل خشک شده  باشد . استفاده از سشوار یا منبع حرارتی دیگر برای خشک کردن کلاه مجاز نیست زیرا میتواند به  فوم آسیب برساند. اگرکلاه  فرزندتان بوی نامطبوعی گرفته است، ابتدا  کلاه را  درمعرض نور خورشید صرفا  به مدت 10 دقیقه قرار دهید . این کار میتواند به رفع بوی بد  کمک کند اما  اگر بوی بد کلاه رفع نشد ،  لطفا با  کارشناسان خبره مجموعه ونک مشورت کنید.

 

تمیز کردن سر کودک

شما باید سر فرزند خود را یک بار در روز حین استفاده از کلاه  تمیز کنید . اگر شما متوجه خشکی بیش از حد پوست سر فرزند خود شدید ، حتما موضوع را به ارتوتیست اطلاع دهید . قبل از شروع درمان با کلاه  شامپو  فرزندتان را تغییر ندهید ، شما میتوانید به استفاده از هر شامپو بچه ملایم تا زمانی که کودک به آن حساسیت نداده ادامه دهید . برای اجتناب از تحریک پوست ، مطمئن شوید که تمام شامپو از لابلای موهای کودک شسته شده است  قبل از قرار دادن کلاه بر روی سر کودک ،  چک کنید که موهای فرزندتان به طور کامل خشک شده باشد .


سوالات متداول

اگر نقطه ای روی سر فرزندم  قرمزشد، باید چکار کنم؟
باز کردن کلاه به مدت یک ساعت و استفاده  مجدد بعد از اینکه  نقطه قرمز از بین برود . شما همچنین میتوانید از کمی
پودر بچه استفاده کنید . اگر التهاب رفع نشد ، حتما با ما تماس بگیرید .

آیا باید موهای بلند فرزندم را بزنم ؟

نه، حتما  لازم نیست که موهای فرزندتان را بتراشید ؛ البته موی بلند ممکن است باعث چرخش کلاه و انتقال نیرو به نقاط دیگر منجر شود . اگر فرزند شما دارای موهای بلند است ، توصیه می کنیم که موهای کودک خود را از حفره بالای کلاه خارج کنید .
زیر کلاه هرگز از کش سر ، گل سر  و هر جسم خارجی دیگر استفاده نکنید .


آیا خوابیدن با کلاه  برای فرزند من دشوار است؟

برای اکثر کودکان داشتن یک خواب راحت با کلاه دشوار نیست ، هر چند برخی از کودکان ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای عادت کردن به آن حین خواب داشته باشند .


اگر هوا خیلی گرم شد میتوانم کلاه را دربیاورم؟

بله، زمانی که آب و هوا گرم است ، زمان های استراحت را  به هر شش ساعت یکبار ، و به مدت زمان 10 دقیقه تغییر دهید . پس از هر بار درآوردن کلاه ، اطمینان حاصل کنید که کودک شما گرمازده نشده باشد و یا کودک را به یک اتاق خنک تر ببرید.


فرزندم بسیار عرق میکند ؛ چکاری می توانم انجام دهم؟

در طول  چند روز اول ، فرزند شما ممکن است بیش از حد عرق بکند ؛ این روند تا زمانی که بدن کودک شما به کلاه عادت کند طبیعی می باشد. شما همچنین می توانید از پودر بچه کمک بگیرید .


اگر کلاه را کنار بگزارم ممکن سر فرزندم مجددا تغییر شکل بدهد ؟

بله این امر ممکن است، اما احتمال آن زیاد نیست. این احتمال با رشد کودک و کند شدن روند رشد سر کمتر میشود . زمانیکه میخواهید کلاه را کنار بگزارید ، نکته مهم این است که  کودک بصورت مستقل قادر به نشستن شده باشد و زمان زیادی در یک وضعیت درازکش نماند ،  که این نکته مستقیما  می تواند بر روی شکل سر تاثیر بگذارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سالم تر و خوشحال تر  نگه داشتن بچه ها حتما با متخصصین مجموعه  ونک در تماس باشید !

 

Main Menu