آشنایی ،  طریقه استفاده و نگهداری از بریس  CROW Walker

بریس ) CROW walker یا (Charcot restraint orthotic walker  نوعی بریس کاملا سفارشی ساخت  و آستر شده با لایه داخلی فوم اسفنجی است که برای ایجاد حمایت و محافظت از مجموعه پا ، مچ پا و یا      قسمت های انتهایی اندام تحتانی طراحی و ساخته میشود .این بریس در افراد مبتلا به زخم های دیابتیک ، افراد با مفصل مچ پای شارکوت و بیماران با ساختار پا و مچ پای ناپایدار تجویز میگردد .
متخصصین ما در مجموعه ونک از جمله معدود تیم هایی هستند که این وسیله را بصورت کاملا علمی و تخصصی در ایران  طراحی کرده و میسازند . این بریس در بهبود زخم های دیابتیک و ایجاد ثبات نسبی در مفاصل از هم گسیخته نقش بسزایی دارد و سال هاست که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار میگیرد . اصول ساخت این بریس بر این اساس استوار است که فشار نقطه ای را از نواحی پرفشار برداشته و نیروها را در سطح وسیعی از مجموعه پا و مچ و ساق پا توزیع میکند .
این بریس با تهیه یک قالب با باند گچی از پای بیمار و با تکنیکی خاص تهیه میگردد .

چگونه از بریس باید استفاده کرد :

-    همیشه یک جوراب نخی بین بریس و پوست پای خود بپوشید . جوراب نخی میزان زیادی از تعرقات پوستی شما را جذب کرده و باعث سالم تر ماندن پوست شما میشود . دقت کنید که طول جوراب شما هرگز کوتاه تر از خود بریس نباشد که زیر بریس رول نشود .

-    بریس شما فقط و فقط باید طبق دستورات پزشک یا ارتوتیست ( کسی که بریس را برای شما ساخته   است) شما استفاده شود ؛ مثلا برخی افراد باید بصورت بیست و چهار ساعته بریس را به پا کنند اما برخی میتوانند طی ساعاتی از روز بریس را کنار بگذارند . همچنین ، برخی بیماران مجازند که با استفاده از بریس روی پای خود وزن بگذارند اما برخی دیگر مجاز نخواهند بود .

-    برای پوشیدن بریس ، بندهای آن را باز کرده و شل پلاستیکی جلو را از شل عقبی جدا کنید .پایتان را داخل شل پشتی قرار دهید و دقت کنید که پاشنه پایتان در محل صحیح خود قرار گیرد .سپس قطعه جلویی را روی پایتان قرار دهید و بندهای بریس را محکم کنید .

-    راه رفتن برای بار اول با بریس مسلما امری چالش برانگیز است پس احساس ناتوانی یا بی دست و پایی نکنید ! بریس از حرکات مفاصل مچ و و پای شما تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد و حرکت شما ممکن است تا حد زیادی رباتیک بنظر بیاید . حتما پیش از استفاده از بریس در خارج از منزل ، یا در خانه و یا با کمک یک فیزیوتراپیست راه رفتن با بریس را تمرین کنید .

-    نکته بسیار مهم این است که طی روزها و ساعات اولیه مدام تمام سطوح پوست پای خود را چک کنید تا مبادا نقاطی مورد فشار مضاعف باشند . این نکته مخصوصا در افراد دیابتی ، کسانی که تورم زیاد پا دارند ، و افرادی که حس کمی در پای خود دارن یا فاقد حس در پای خود هستند امری ضروریست . اگر هرگونه قرمزی یا التهاب که بیست دقیقه پس از خارج کردن بریس همچنان پابرجا بود مشاهده کردید ، حتما با ارتوزیست خود تماس بگیرید . ممکن است تا به دست آوردن اصلاح نهایی چند بار نیاز به رفت و آمد شما باشد ، پس برای این امر آمادگی داشته باشید .

-     اگر پایتان هنوز زخم دارد ، توجه ویژه ای به آن ناحیه و نیز نواحی تازه التیام یافته که قبلا زخم بوده اند داشته باشید که مبادا گسترش یابند . اگر پای شما دچار تورم شود قادر به قرار دادن صحیح قسمت جلویی بریس نخواهید بود و پای شما درست فیت نخواهد شد پس به این موضوع نیز توجه داشته باشید .

-    اگر احساس کردید که بریس نیاز به اصلاح یا ایجاد تغییرات دارد دلسرد یا برآشفته نشوید ، ممکن است کمی تغییرات جزئی برای دستیابی به فیتینگ صحیح و مطمئن لازم باشد ؛ مطمئنا این تغییرات در راستای اطمینان خاطر و استقلال و راحتی بیشتر خود شماست نه پزشک یا ارتوزیست .

-    چگونه از بریس خود نگهداری کنیم :

-    هرگاه بریس را از پایتان خارج میکنید ، آنرا در جایی مطمئن نزدیک خودتان ، و دور از دسترس کودکان قرار دهید . همیشه بندهای بریس را روی خودشان بچسبانید تا از جذب کرک و گرد محافظت شوند . با این همه هر چند ماه یکبار لازم است که بریس خود را برای بازدید و تعویض بندها به نزد ما بیاورید .

-    اگر احساس کردید که لایه داخلی بریس شما خاکی یا چرب شده است حتما آنرا تمیز کنید . بهتر است که این کار را بصورت روزانه و با یک پارچه نخی آغشته به الکل انجام دهید .

همچنین اگر احساس کردید که لایه داخلی بیشتر از حد معمول کثیف یا چرب شده است میتوانید هر از گاهی آن را با صابون ملایم و آب ولرم بشویید ،

اما به یاد داشته باشید :

-    هرگز لایه داخلی را با آب گرم یا داغ نشویید .
-    هرگز لایه فومی را داخل ماشین لباسشویی نیندازید .
-    از شستن خشن و چلاندن لایه فومی پرهیز کنید .
-    از شستن لایه فومی با شوینده های صنعتی یا با اسیدیته بالا بپرهیزید .
-    از کشیدن برس یا امثال آن روی لایه داخلی دوری کنید .
-    از شسته شدن کامل صابون و کف از روی لایه فومی مطمئن شوید .
-    پس از شستن لایه فومی کاملا آنرا توسط حوله نخی مخصوص این کار و سشوار ملایم خشک کنید .
-    هشدار : هرگز با لایه فومی که کامل خشک نشده بریس را استفاده نکنید .
-    ممکن است این راهنما کامل نباشد ، پس در صورت بروز هرگونه پیشامد یا سوال  با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید . مجموعه ونک بعنوان تنها مرکز تخصصی که بصورت سفارشی بریس های crow  را طراحی کرده و میسازد  همه روزه آماده پاسخگویی و ارائه سرویس به سوالات و درخواست های شماست.

Main Menu