علل عمده ایجاد زخم

اگر چه بسیاری از عوامل مانند دیابت پیشرفته ، نوروپاتی ها، بیماری شریانی محیطی (PAD) و بیومکانیک نادرست در اندام تختانی ، نقش مهمی در ایجاد  زخم  در ناحیه پلانتار پا بازی میکند ، اما عامل فشار علت عمده در شکست نهایی پوست و نیز بعنوان عامل اصلی در پیشگیری از بهبود زخم ها در نظر گرفته شده است . فشار به عنوان مجموع نیروی اعمال شده بر واحد سطح [ فشار = نیرو / سطح] تعریف شده است . وجود  یک برجستگی استخوانی یا اثر پوشیدن کفش تنگ می تواند فشار نقطه ای را افزایش دهد . نیرو های برشی (shearing forces  ) نیز به عنوان یک نیروی خارجی که به موازات سطح اعمال میشود ( مانند کشیدن سمباده روی پوست ) ،  تقش موثری در شکست پوست  می تواند داشته باشد؛ که فشار مربوطه ، بشکل اصطکاک یا ساییدگی است.
 در مورد پا ، این فشار به صورت تنش و کشش پوست زمانی که در مقابل پوست یک سطح مثل لایه داخلی کفش وجود دارد رخ می دهد. نشانه های اولیه آسیب دیدن  پوست شامل قرمزی ، خراشیدگی ، و تاول زدن  میباشد . پوست اغلب افراد مبتلا به دیابت در برابر نیروهای برشی بسیار آسیب پذیر است.
هنگامی که بیماری با یک زخم در پا پیش روی ماست ، هدف این است که با از بین بردن و یا به حداقل رساندن فشار و برش ،  برای بستن زخم اقدام کنیم . این امر را میتوان با افزایش سطح تماس در کل ، با هدف کاهش فشار نقطه ای بر سطح به دست آورد .  در مقاله مدیریت پاپزشکی (آگوست 2010) ، جیمز مک گوایر، استادیار در گروه خدمات  Podiatric  Medicine، دانشگاه فیلادلفیا، پنسیلوانیا، به بیان یک رویکرد انتقالی  پرداخته است .
وی استفاده از چندین دستگاه مختلف آفلود ، باتوجه به پیشرفت بیمار در مسیر  درمان را پیشنهاد میدهد . خلاصه برخی از دستگاه های آفلود که به طور گسترده استفاده می شوند ، در این سرفصل  آورده شده است  .
بیماران اغلب در برابر پوشیدن کفش های سفت و سخت یا والکرهای حجیم ، مقاومت میکنند  اما این ارتوزهای کمکی  اثر مثبت خود را به وضوح نشان داده اند . آنچه  مهم است این است که انتخاب دستگاه با تن دادن به خواست خود بیمار به صلاح نیست ،  بلکه نیاز بیمار و صلاحدید پزشک بیمار است که تعیین کننده است . پس از دستیابی به بهبودی نیز  بیماران باید برای جلوگیری از تکرار چرخه  دوباره زخم ،  یک برنامه مراقبت های معمول و استفاده از کفش یا کفی های  محفاظتی را ادامه دهند. TCC|  Total contact cast

این نوع گچ گیری تمام تماسی مدت های طولانی ست که بهترین روش برای آفلود و درمان زخم باز در نظر گرفته شده است. این سیستم  یک سطح بزرگتر را برای تماس با پا  تضمین میکند ، که در نتیجه فشار نقطه ای  در کل پا کاهش می یابد . مزایای دیگر به دست آمده از TCC شامل محدود کردن حرکت مچ پا ، از بین بردن نیروهای برشی ، کاهش ادم، و حفاظت از پا در برابر تروما است . این وسیله راه رفتن را نیز کند می کند و طول گام ها را کاهش می دهد . بهره گیری  از انطباق اجباری به موفقیت این دستگاه کمک می کند.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند TCC در درمان زخمهای فشاری بسیار موثر است ؛ اما با این وجود ، این روش اغلب انتخاب بسیاری از پزشکان و یا بیماران نیست ؛ زیرا  اعمال آن نیاز به تجربه و تخصص زیادی دارد و نیاز به بارها باز کردن و اعمال مجدد دارد که هزینه زمانی و مالی رابرای پزشک و بیمار افزایش میدهد  .برای اینکه این راه  موثر باشد ، زخم باید هربار  دبریدمان و پانسمان تازه استفاده شود .در ابتد ا، بیمار سه روز مکرر  برای بررسی ادم و فیتینگ مناسب مراجعه میکند . پس از آن هر یک تا دو هفته برای بررسی مجدد باید به پزشک مراجعه شود. طبق تحقیقات معتبر انجام گرفته میزان بهبودی 90 درصد در 12 هفته بصورت مستند شده است. موارد منع تجویز برای TCC شامل بیماران مبتلا به PAD، عفونت فعال ، ادم نوسانی پا، و بیماران با سابقه عدم تبعیت ازپروتکل درمانی میباشد . TCC همچنین انتخاب درستی برای بیماران مبتلا به راه رفتن ناپایدار نیز نمی باشد .

  Crow walker

 این بریس  از طراحی های خاص مجموعه ونک است و از  نوع خاصی از پلی پروپیلن سفت و سخت ساخته شده و داخل  آن به طور کامل با فوم مخصوص پوشانده میشود ، کف بریس نیز برای بهبود حرکت بصورت راکر شکل میگیرد  ( rocker bottom ). بیمار میتواند با این وسیله به اکثر فعالیت های روزانه خود بپردازد و روی پای آسیب دیده نیز وزن بگذارد و راه برود . برای  موارد وخیمتر ، پزشک ممکن است استراحت در بستر به طور کامل و نیز پرهیز از وزن گذاری روی پای آسیب دیده را توصیه کند. به هر حال ، نیاید فراموش کرد که شما در هر حالتی باید به طور کامل به دستورات پزشکتان پایبند باشید ، و  به راه رفتن روی پای ناسالم خود ادامه خواهند داد ، که اغلب مزایای بهبود با بریس را تحت الشعاع قرار قرار میدهد .
(RCW)    cam walker
 مطالعات نشان داده اند که RCW به اندازهTCC  در کاهش فشار بر جلوی پا حین راه رفتن موثر است . این وسیله بیشتر برای  بیماران قابل قبول است ،  دسترسی آسان به زخم برای ارزیابی مکرر و یا حتی استفاده از پانسمان های پیشرفته را ممکن میسازد ؛ علاوه بر این ، استفاده از این دستگاه پیش ساخته ، نسبتا ارزان است . در مواردی که دفورمیتی شدید تری وجود دارد، یک ارتز crow walker   ممکن است برای  بهبود شرایط و  جلوگیری از احتمال قطع عضو تجویز شود . انواع مختلفی از این وسیله در مجموعه ونک موجود است  که پر مصرف ترین آنها عبارتند از :
 مچ پای ریجید پنوماتیک
مچ پای قابل تنظیم پنوماتیک
در انواع پنوماتیک ، تیوب داخل بریس با هوا پرشده و  فیتینگ بسیار مطلوبی به مچ و پا میدهد و باعث میشود که فشار از روی نقاط دارای زخم و یا پرفشار برداشته شود .
نوع قابل تنظیم اجازه محدودیت یا آزادی حرکت در صفحه ساژیتال را میدهد .


 
Post operative shoes

انواع کفش های  بعد از عمل بصورت تمام طول و نیمه از سایر مواردیست که  در مجموعه ونک در دسترس است و در فرایند درمان استفاده می شود. کفش نیم طول به طور کامل بخشی از پا را آفلود میکند . کفش جراحی ارزان  و استفاد ه از آن آسان است ، اما  مطالعات مداوم نشان می دهد که به اندازه واکر  یا گچ سفت در محدود کردن حرکت مچ پا موثر نیست.
زمانی که محدودیت حرکت در مچ پا مدنظر نیست ، میتوان برای محافظت از نواحی مختلف کف پایی از کفش های جراحی استفاده کرد .

انواع این کفش ها عبارتند از :

1—heel off-load shoe


2—forefoot offload shoe


3—rocker bottom shoe

4—diabetic shoe


5—extra depth shoeبعد از درمان

غالبا بعد از اینکه در چرخه درمان  زخم مهار شد ، استفاده ازکفی و کفش های غیر سفارشی یاسفارشی ساخت برای حفظ سلامت بدست آمده در پا و پیشگیری از بروز مجدد آسیب ها مورد استفاده قرار میگیرند . این نوع کفش ها و کفی ها باید  تطبیقی دقیق با شکل پا درجهت  کمک  به توزیع وزن به طور مساوی در سراسر پا داشته باشند . همچنین می توان به کفش های با عمق اضافه (extra depth shoes) یا ویژگی های خاصی مانند شنک فلزی در ساختار کفش یا زیره گهواره ای (rocker bottom)  که برای کاهش فشار حین راه رفتن گنجانیده شده است اشاره کرد . همچنین به منظور محدود کردن اصطکاک بر روی پوست و توزیع یکسان فشارهای کف پایی از کفی هایی با جنس فوم حافظه دار یا پلاستازوت  نیز استفاده می شود . در این مرحله از درمان ، رسیدن به فهم دقیق از فشارهای کف پایی به حفظ سلامت پا بسیار کمک میکند. دستگاه ارزیابی فشارهای کف پایی  ازجمله فناوری های نوین در  این حیطه  است که از سال 91 در مرکز ونک مورد استفاده قرار میگیرد .
این سیستم با ارزیابی فشار نقطه ای در نواحی مختلف کف پایی  ، قادر است که با شناسایی نواحی کم فشار و پر فشار  و سپس طراحی سه بعدی  نر افزاری ، برای هر فرد کفی  یا سندل مخصوصی را طراحی کرده و فشارهای کف پایی را در تمام نقاط بالانس کند .
در مجموعه ونک کارشناسان ما با استفاده از روش های نوین ارزیابی همچون سیستم اسکن فشارهای کف پایی ، ونیز با تجربه چندین ساله اقدام به ساخت انواع کفی ها و سندل ها و نیز کفش های مخصوص دیابتیک نموده اند که در کاهش ابتلای مجدد به زخم های کف پایی بسیار موثر هستند و بر اساس تحقیقات معتبر بین پنجاه تا هفتاد درصد احتمال ابتلای مجدد را کاهش میدهند. این نوع کفی  و کفش ها کاملا مطابق با الگوی پای بیمار و بصورت کاملا سفارشی ساخته میشوند .

 
 برای هرگونه مشاوره یا راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.


کفی طبی تهیه شده بروش اسکن کف پا و الگوهای فشار کف پا با و بدون کفی

Main Menu