Cam walker   چیست و چگونه عمل میکند ؟

این نوع  واکر یک وسیله ارتوپدی قابل تنظیم است که مثل یک بوت به نظر می رسد . "cam" مخفف "controlled ankle motion" است  .همانطور که نام این نشان می دهد، هدف اصلی آن جلوگیری یا محدود کردن حرکات مچ پا و پا پس از یک پیچ خوردگی جدی ،  بعد از عمل جراحی و یا پس از باز کردن گچ میباشد . همچنین پزشک شما ممکن است کم واکر را  برای کم کردن  فشار روی مناطق زخم در پا ، و تسهیل روند بهبود زخم تجویز نماید . همچنین در افراد دیابتیک که مستعد ایجاد زخم در پا هستند و یا افرادی که دچار مفصل شارکوت در مچ و پای خود گشته اند نیز این بریس استفاده زیادی دارد .

از سایر نام های این بریس air cast , cast walker , cast boot  را میتوان نام برد .

ساختمان بریس

کم واکر شامل یک لایه  نرم و یک تکه فومی یا همان "بوت"  میشود که این لایه به طور کامل از جلو باز می شود. این باز شدن  به شما  اجازه می دهد که  وارد کردن پا و ساق پا را درون بریس با سهولت انجام دهید . پس از اینکه پا و ساق پا در محل صحیح  خود قرار گرفتند ، بوت در سمت جلوی پا  روی هم بسته شده ، و پس از آن با بندهای نوار چسبی ( ولکرو ) بسته و محکم میشود. بوت به دو بار آلومینیومی جانبی عمودی ، که از یک طرف به  قطعه مفصلی مچ پا متصل شده است بسته میگردد . این مکانیسم از یک نوار عمودی آلومینیومی  با مکانیزم مفصل قابل تنظیم در قسمت پایه ساخته شده است که اجازه آزادی یا محدودیت حرکت را به مفصل مچ پا میدهد . مکانیسم مفصل نیز در ادامه  به   قطعه ای  سخت و پلاستیکی که فرم کفش را برای قرار گرفتن پا دارد ، و به عنوان  کفی یا زیره بریس نیز عمل میکند ،  متصل شده است.

 

مکانیزم مفصل و فواید  درمانی

مهم ترین ویژگی کم واکر مکانیسم مفصل آن است. این مکانیزم را می توان  بنحوی تنظیم کرد که حرکات مچ پا را به طور کامل محدود کند . همچنین می توانیم با تنظیمات  خاص ،  به مچ پا اجازه حرکت  تنها در یک محدوده مشخص حرکتی را بدهیم  ، که  اجازه می دهد درمان شما  بسیار تدریجی و کنترل شده پیش برود .

 مچ پا دو حرکت طبیعی و شایع دارد ،  که در علم پزشکی دورسی فلکشن و پلانتار فلکشن نامیده میشوند . دورسی فلکشن مچ پا به  حرکتی که در آن انگشتان پا  بسمت بالا می رود و پاشنه پا پایین می ماند اطلاق میشود  ، در حالی که پلانتار فلکشن اشاره به حالت عکس دارد و انگشتان در این حالت بسمت کف پا خم میشوند . کم واکر میتواند طوری تنظیم شود که وسیله ای برای کنترل هر دو نوع حرکت دورسی فلکشن و پلانتار فلکشن باشد ، و به پزشک اجازه می دهد تا حداکثر کنترل بر حرکات  مچ پا را در طول دوره توانبخشی داشته باشد .

انواع موجود

در مجموعه ونک  چندین مدل از کم واکرها موجود است . برخی بارهای قابل تنظیم (میله آلومینیوم عمودی متصل به مفاصل)  دارند و برخی بارهای ثابت و غیر قابل تنظیم که فقط بعنوان فیکساتور در یک حالت قابل استفاده است . علاوه بر این برخی  زیره لاستیکی قایقی شکل یا راکر دارند که قدم برداشتن را تسهیل میکند . ارتفاع بوت بسته به اینکه چه مقدار از پا باید ثابت شود  ممکن است بلندتر یا کوتاه تر باشد . برخی از انواع ( انواع پنوماتیک ) با استفاده از یک تیوپ هوای تعبیه شده در داخل ساختار بوت  ، که می تواند بصورت دستی باد و یا از حالت فشرده خارج شود امکان فیتینگ بسیار عالی و منطبقی را ارائه میدهند . انواع دیگری با  مفاصل خاص موجودند ، که می توان  با دست و بدون استفاده از یک ابزار مفصل را تنظیم نمود.

 

جوانب مثبت و منفی

کم واکر به شما اجازه وزن گذاری را بر روی پا میدهد ، درحالیکه از بخش های آسیب دیده پایتان  در برابر استرس بیش از حد حفاظت میکند . با این حال ، نکته منفی این است که این بریس ها  توسط خود فرد  قابل درآوردن می باشند ، که اگر شما وسیله را دقیقا بنحوی که تجویز شده است استفاده نکنید ،  می تواند برای پروسه درمان یک نقطه ضعف باشد  .

Main Menu