پا یکی از پیچیده ترین ارگان ‌های بدن است که نقش اساسی در سلامت کل بدن دارد و در طول روز فشارها و نیروهای زیادی از طریق پاها به مفاصل زانو، لگن و ستون فقرات منتقل می شود . پای سالم باعث تحرک، فعالیت، شادابی و نشاط می ‌شود و سلامت قلب و ریه و سایر ارگان ‌ها را به همراه دارد.
شکل ظاهری پاها نقش زیادی در سلامت پا ایفا می ‌کند ، بنابراین ناهنجاری ‌های پا و غیر طبیعی بودن قوس های کف پا می‌ تواند باعث وارد آوردن فشار غیر قرینه به قسمت‌ هایی از پا شود . ساختار نامناسب پا به هر علت ، موجب لنگش و اعمال فشارهای نامناسب و درد  روی مفاصل مچ پا ، زانو، لگن و ستون فقرات می شود ، و در سناریو های طولانی مدت میتواند باعث کاهش فعالیت روزانه و متعاقب آن ، افزایش وزن و افزایش احتمال بروز بیماری های قلب و عروق و سایر اندام ها گردد . اصطلاحا کفش طبی به کفشی گفته می شود که در کارگاه های  خاص، با تجویز پزشک متخصص و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی  جهت عارضه ای خاص ساخته شود.
برخی از این عوارض در سنین کودکی قابل پیشگیری و یا درمان کامل یا نسبی  بوده و می توان با استفاده از کفش ها یا کفی های مناسبی که توسط پزشک تجویز میشوند ، تا حد زیادی علائم عارضه را بهبود بخشید . از آن جمله میتوان پای چنبری خفیف یا ملایم club foot )  ) ، صافی کف پای انعطاف پذیرflexible flat foot)  (و متاتارسوس ادداکتوس ( metatarsus adductus ) را نام برد . به اینگونه کفشهای طبی ، کفش های طبی اصلاحی (corrective shoes) اطلاق میشوند و معمولا در اطفال و بصورت درمان غیر جراحی و یا پس از جراحی استفاده میشوند .
برخی دیگر از این عوارض عارضه هایی هستند که در طی سالیان همراه فرد بوده اند و بعنوان یک دفورمیتی شکل ثابت بخود گرفته اند یا در اثر یک بیماری یا عوامل محیطی ایجاد شده اند و باعث تغییر ثابت شکل پا ، کوتاهی و یا بدفرمی آن شده اند . در این موارد کفش های طبی بمنظور بهبود عملکرد پا با وضعیت موجود طراحی و ساخته میشوند و عملکرد اصلاحی ندارند و بگونه ای ساخته میشوند که تاحد ممکن عملکرد پای فرد را حفظ کنند و فرد را با وضعیت موجود سازش دهند . از جمله این موارد میتوان پای طاقدیسی ، اختلاف سایز دو پا ، سوختگی های شدید پا ، اختلاف طول اندام ، قطع انگشتان و یا تعدادی از استخوان های کف پایی و یا اختلالات مادرزادی را نام برد . اینگونه کفش ها را که معمولا نیاز به قالبگیری دارند و بصورت کاملا سفارشی  ساخته میشوند  را کفش های  طبی سازگار کننده ( accommodative shoes ) می نامند.
دسته سوم عوارضی هستند که در آن فرد بعلت بروز بیماری یا شرایط فیزیکی خاص ، در معرض آسیب و تخریب مفاصل و ساختارهای مچ پا و پا قرار دارد و معمولا ناشی از عوامل عصبی ، عروقی و یا روماتیسمی میباشد . در این شرایط فرد با استفاده از کفش های طبی مخصوص که غالبا بروش قالبگیری یا اسکن کف پا  و یا تلفیقی از هر دو ساخته میشوند خطر بروز این آسیب ها را به حداقل میرساند . از جمله این موارد میتوان به مفصل شارکو ، پاهای دیابتیک ، پاهای نورو پاتیک و هالوکس ریجیدوس را نام برد . در این افراد کفش طبی با فراهم آوردن بستری مناسب باعث توزیع برابر و یکنواخت فشارها در قسمت های مختلف کف پا شده و فشار های مضاعف را از مفاصل پا و نواحی کف و روی پا بر میدارد . به اینگونه کفش های طبی ، کفش های پیشگیری کننده prophylactic shoes )  (گفته میشود ، و با توجه به گستردگی روز افزون ابتلا به بیماری های روماتیسمی و دیابت و نقش اجتناب ناپذیر درمان های مراقبتی پیشگیرانه در حفظ سلامت فرد و اندام های وی ، توجه به این دسته از کفش های طبی بیش از پیش لازم است .
در یک برآیند کلی پوشیدن یک کفش مناسب و آگاهی از خصوصیات آن می ‌تواند باعث اصلاح قوس ‌های غیرطبیعی و کنترل فشارهای غیرقرینه روی پا و مفاصل بالاتر شود و از درد و زخم و مشکلات بعدی جلوگیری کند .
با همه این تفاصیل ، استفاده از کفش های طبی معمولا خوشایند افراد و اطرافیان آنها نیست و یکی از عمده ترین دلایل این عدم اقبال ظاهر نامناسب و زمخت کفش های طبی ست .
ما با تجربه خود در زمینه طراحی و ساخت انواع کفش و سندل های طبی ، توانسته ایم طرح های مختلف و متفاوتی از کفش های طبی در گستره رنگ های متنوع و جذاب  تولید کنیم که در کنار اثر درمانی ، ظاهر مطلوب و زیبایی داشته باشند . تعدادی از این طرح ها در این مجموعه آورده شده اند .
کفی طبی چیست و چگونه ساخته می شود؟
کفی طبی وسیله ایست که جهت حفظ تعادل قوس های کف پایی ، اصلاح انحرافات پا و مچ پا و توزیع مناسب فشارهای کف پایی ، بر اساس نیازهای فرد ساخته می شود و در داخل کفش قرار میگیرد .
امروزه در بسیاری از کلینیک های ارتوپدی فنی ، با معاینه بالینی و لمس کف پا، مشاهده و بررسی الگوی راه رفتن ، قالبگیری و بر اساس تجربیات متخصص، کفی طبی برای افراد تهیه می شود.
در مراکز توانبخشی در کشورهای پیشرفته ، ویژگی های کف پای  اشخاص با استفاده از دستگاه های اندازه گیری نیرو و فشار کف پا در حالت حرکت و ایستاده دریافت و پردازش می شود که هم اکنون این مهم در مرکز ونک با استفاده از سیستم اسکن کف پا مقدور است   .
 با استفاده ازین دستگاه و نرم افزار پیشرفته آن نحوه توزیع فشارهای کف پا با امکانات گرافیکی به صورت رنگ های مختلف در نقاط مختلف کف پا از لحاظ میزان فشار نشان داده می شود. به کمک چنین اطلاعات کمی و کیفی ، متخصصین با سهولت و دقت بیشتری می توانند نسبت به تجویز انواع کفی ها اقدام نمایند.
وظیفه هر كفی طبی  باید این باشد كه انواع ناهنجاری های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح كند. این كفی ها تنها به منظور تصحیح صافی كف پا به كار گرفته نمی شوند؛ بلكه هدف اصلی آن ها راحت تر كردن ایستادن، راه رفتن و دویدن است. به این ترتیب كه به مقدار بسیار كمی، زاویه هایی را كه در آن ها به پا ضربه می خورد، تغییر می دهند. هر شخصی با مقدار مشخصی از یك لایه نرم در كف پای خود متولد می شود. این لایه بالشتكی به صورت طبیعی امواج ضربه ای را كه به كف پا وارد می شوند، ملایم تر كرده و به شیوه ای مناسب به كل پا اعمال می كند. متاسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می رود.
جنس و شکل کفی ها
كفی ها از نظر جنس به 3 دسته كفی های نرم ، كفی های نیمه سخت و كفی های سخت تقسیم می شوند که از پلی  فوم های مخصوص ، انواع چرم طبیعی ، لاستیک طبیعی ، سیلیکون ، چوب پنبه و مواد پلیمری ساخته می شوند . كفی ها از نظر شكل و ساختار نیز به انواع کفی پاشنه ، متاتارسال و تمام طول  تقسیم می شوند.
آیا در هر نوع كفشی می توان از كفی های طبی استفاده كرد؟
كفش خریداری شده باید ویژگی های خاصی داشته باشد . امروزه تولید كننده ها دنبال مد و جنس ارزان قیمت هستند. اکثر كفش های موجود در بازار فضای کافی و مناسبی برای نصب كفی های طبی ندارند و از كفش بیرون می زنند ؛ پس در تهیه کفش های مناسب باید دقت کرد که  دیواره کفش کوتاه نباشد ، دیواره ها و زیره کفش نسبتامحکم باشند که توانایی حمایت از پا را داشته باشند ، قسمت جلوی کفش باریک نباشد ، پاشنه کفش بین 1 تا 2.5 سانتی متر باشد و کفش حتما توسط بند یا چسب و... غیره قابل تنظیم باشد . كفش باید با رعایت اصول پزشكی ساخته شود و قالب طبی آن نیز توسط یك صنعت كار تهیه و در كفش تعبیه گردد  . با نگاهی واقع گرایانه به وضعیت بازار کفش در ایران ، بهترین کفش ها برای استفاده از کفی های طبی ، کتانی های ورزشی از برندهای معتبر و یا کفش های نیم ساق یا ساق دار هستند .
چگونه از کفش های طبی مراقبت نماییم؟
امروزه به دلیل افزایش روز افزون قیمت مواد اولیه باعث شده که هر روز قیمت این نوع کفش ها روز به روز افزایش پیدا کند و مدت زمان سفارش و ساخت طولانی تر شود پس باید در مورد مراقبت و نگهداری بهتر و طول عمر بیشتر کفش ها به چند نکته آسان توجه کنیم.
 1 - حداقل هفته ای دوبار واکس بزنید.
2 - چون برای ساخت کفش های طبی از چرم و مواد طبیعی استفاده می شود از شستن آن ها جدا خودداری نمایید.
3 - در کفش های طبی معمولا از نوع و مدل ساق بلند و بندی استفاده می شود برای پوشیدن و در آوردن کفش، بندها را بیشتر باز کنید.
4 - استفاده مکرر از کفش ها باعث ساییدگی زیره و تغییر حالت اولیه آن می شود که حتی اثر اصلاحی و درمانی آن را از بین می برد و به بدتر شدن وضعیت پا منجر می شود که باید تقریبا هر سه ماه یک بار جهت بررسی و در صورت نیاز اصلاح  زیره آن مراجعه شود.

Main Menu